YouTube’da Otomatik Oynatma Nasıl Kapatılır?

Oyla

Youtub’da izlediğiniz video bitince yeni bir videonun otomatik olarak başlaması hoşunuza gitmiyor mu? O zaman bunu nasıl durduracağımızı anlatalım.

YouTube otomatik oynatma özelliği açık ise izlediğimiz video bittikten sonra yeni bir video oynamaya başlar. Otomatik oynatılan videolar, genellikle görüntüleme geçmişinizle ilgilidir ve daha fazla video keşfetmenize yardımcı olur. Yeni videoların kendiliğinden oynamaya başlamasını istemiyorsanız, otomatik oynatmayı nasıl kapatacağınıza bakalım.

Bilgisayardan YouTube’da Otomatik Oynatmayı Kapatma

YouTube’un masaüstü sitesinde otomatik başlatmayı kapatmak için;

 1. YouTube‘da oturum açın. (Otomatik oynatmayı kapatmak için hesabınızda oturum açmanız gerekmez. Bu özellik, oturum açmış olsanız da olmasanız da varsayılan olarak açıktır. Oturum açmak, nereden giriş yaparsanız yapın hesabınızda otomatik oynatma ayarınızı kolaylaştırmaya yardımcı olur.)
 2. Herhangi bir videoyu seçerek izlemeye başlayın. Tamamını izlemek zorunda değilsiniz tabi ki. Duraklatmak için duraklat düğmesini tıklayın.
 3. Oynatma çubuğunun altında bulunan Otomatik oynatma düğmesini seçin ( Altyazılar düğmesinin yanında).
 4. Düğme duraklatma sembolüne dönüşecek, Artık Otomatik Oynatma devre dışı bırakılmıştır.
 5. Test etmek için video oynatıcıdaki oynat düğmesini seçin veya videonun son saniyelerine ileri sarıp oynat butonuna basın. Evet video bitti ve yenisi başlamadı! oldu bu iş.

İLGİLİ: YouTube İzleme Geçmişinizi Nasıl Duraklatabilirsiniz?

Mobil Tarayıcıda Veya YouTube Uygulamasında Otomatik Oynatmayı Kapatma

YouTube mobil uygulamasında otomatik oynatmayı kapatmak istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyin.

 1. YouTube uygulamasını açın ya da mobil web tarayıcısında YouTube sitesini ziyaret edin.
 2. Hesabınızda henüz oturum açmadıysanız , oturum açın.
 3. Herhangi bir video açın ve izlemeye başlayın (tam ekrana ayarlamadan). Tamamını izlemek istemiyorsanız, duraklatmak için duraklat düğmesini tıklayın.
 4. Otomatik başlatmayı durdurmak için Otomatik yürüt düğmesini tıklayın, böylece maviden beyaza döner. Bir mobil ağa bağlıysanız ve en az 30 dakikadır aktif değilseniz videolar otomatik olarak oynatılmaz. Wi-Fi’ye bağlanıldığında, otomatik oynatılan videolar en fazla dört saat sonra durdurulur.
 5. Videoyu izlemeye devam etmek için video oynatıcıdaki oynat düğmesine basın veya alternatif olarak videonun son birkaç saniyesine hızlı ileri sarmak için video oynatıcının zaman çizelgesindeki kırmızı noktayı sürükleyin. 
 6. Video normal şekilde bittiğinde artık yeni bir videonun otomatik olarak oynatılmadığını göreceksiniz.

coksosyal

Sosyal medya rehberi