Twitter Dili ve Temel Terimlerin anlamı

Oyla

Twitter sözlüğünde tweet argosu öğrenin

İşte twitter’da sık kullanılan terimler ve anlamları

@ İşareti — @ işareti, Twitter’daki diğer kullanıcılardan bahsederken kullanılan, Twitter’daki önemli bir koddur. Bir kullanıcı adıyla birleştirilir ve o kişiye atıfta bulunmak ya da ona genel bir mesaj göndermek için tweet’lere eklenir ve otomatik olarak kişinin profil sayfasına bağlanır. (Örnek: @kullanıcıadı.)

Engelleme — Birinin sizi takip etmesini veya tweetlerinizi görmesini engellemek anlamına gelir.

Direkt Mesaj, DM — Direkt mesaj , sizi takip eden birine gönderilen özel mesajdır. Sizi takip etmeyen birine gönderilemez. 

Favori — Tweeti beğenmeniz ve daha sonra kolayca görmek için bir tweet’i favori olarak işaretlemenizi sağlayan bir özelliktir. Favorilere eklemek için herhangi bir tweetin altındaki kalp simgesinin tıklayın.

#FF veya Cumayı Takip Et — #FF, Twitter kullanıcılarının insanlara Cuma günleri takip etmelerini önermesini içeren bir gelenek olan “Cuma’yı Takip Et” anlamına gelir. Bu tweetler #FF veya #FollowFriday hashtagini içerir. Cuma Takip Rehberi , Twitter’da #FF’ye nasıl katılacağınızı açıklıyor .

Kişileri/İzlenecek Kişileri Bul — ” Kişi bul”, Twitter’da artık “Kimi Takip Edecek” olarak işaretlenmiş ve kullanıcıların arkadaşlarını ve takip edecek diğerlerini bulmasına yardımcı olan bir işlevdir. İnsanları bulmaya başlamak için Twitter ana sayfanızın üst kısmındaki Takip Edilecek Kişi’ye tıklayın . Bu makale Twitter’da ünlüleri nasıl bulacağınızı açıklar.

Takip, Takipçi – Twitter’da birini takip etmek, tweetlerine veya mesajlarına abone olmak anlamına gelir. Takipçi, başka birinin tweet’lerini takip eden veya bunlara abone olan kişidir. Twitter takipçilerine yönelik bu kılavuzda daha fazla bilgi edinin .

Tanıtıcı, Kullanıcı Adı — Twitter tanıtıcı, Twitter kullanan herkes tarafından seçilen bir kullanıcı adıdır ve 15’ten az karakter içermesi gerekir – bu herhangi bir zamanda değiştirilebilir . Her Twitter tanıtıcısının benzersiz bir URL’si vardır ve tanıtıcı twitter.com’dan sonra eklenir. Örnek: http://twitter.com/username.

Hashtag — Bir Twitter hashtag’i, başında # sembolü bulunan bir konuyu, anahtar kelimeyi veya tümceyi ifade eder. Bir örnek #skydivinglessons. Hashtag’ler, Twitter’daki mesajları kategorilere ayırmak için kullanılır. Twitter’da hashtag’leri kullanma hakkında hashtag’lerin tanımını veya daha fazlasını okuyun .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  TikTok fenomenleri Ne Kadar Para Kazanıyor?

Listeler — Twitter listeleri , herkesin oluşturabileceği Twitter hesapları veya kullanıcı adları koleksiyonlarıdır. İnsanlar tek bir tıklamayla bir Twitter listesini takip edebilir ve o listedeki herkes tarafından gönderilen tüm tweet’lerin akışını görebilir. Bu eğitici, Twitter listelerinin nasıl kullanılacağını açıklar .

Bahsetme — Bir söz sapı veya kullanıcı adının önünde @symbol koyarak herhangi Heyecan kullanıcıya bir referans içerir, bir Tweet’inize gelir. (Örnek: @kullanıcıadı.) Twitter, mesaja @sembol eklendiğinde kullanıcıların bahsettiğini izler.

Değiştirilmiş Tweet veya MT veya MRT. Bu temelde orijinalinden değiştirilmiş bir retweettir. Bazen retweet yaparken, insanlar kendi yorumlarını eklerken sığdırmak için orijinal tweet’i kısaltmak zorunda kalıyorlar, bu yüzden orijinali kesiyor ve değişikliği belirtmek için MT veya MRT ekliyorlar.

Sessiz:  Heyecan ses kapatma düğmesi farklı bir şey ama bir blok için biraz benzer yapar. Kullanıcıların belirli kullanıcılardan gelen tweetleri engellemesine olanak tanırken, onlardan gelen mesajları veya @bahsetmeleri görüntülemeye devam edebilir.

Profil — Bir Twitter profili, belirli bir kullanıcı hakkında bilgi görüntüleyen sayfadır.

Tanıtılan Tweetler — Tanıtılan tweetler, şirketlerin veya işletmelerin, Twitter arama sonuçlarının en üstünde görünmeleri için tanıtım yapmak için para ödediği Twitter mesajlarıdır.

Yanıtla, @Yanıt – Twitter‘da bir yanıt, başka bir tweet’te görünen “yanıtla” düğmesine tıklayarak gönderilen ve böylece iki tweet’i birbirine bağlayan doğrudan bir tweet’tir . Yanıt tweet’leri her zaman “@kullanıcıadı” ile başlar.

Retweet — Retweet (isim), Twitter’da birisi tarafından iletilen veya “tekrar gönderilen”, ancak orijinal olarak başka biri tarafından yazılan ve gönderilen bir tweet anlamına gelir. Retweet (fiil) demek, bir başkasının tweetini takipçilerinize göndermek demektir. Retweetleme, Twitter’da yaygın bir etkinliktir ve bireysel tweet’lerin popülerliğini yansıtır. Nasıl Retweetlenir .

RT — RT, kod olarak kullanılan ve başkalarına bunun bir retweet olduğunu söylemek için yeniden gönderilen bir iletiye eklenen “retweet”in kısaltmasıdır. Retweet tanımı hakkında daha fazla bilgi .

Kısa Kod – Twitter’da kısa kod , insanların cep telefonlarında SMS metin mesajları ile tweet göndermek ve almak için kullandığı 5 basamaklı bir telefon numarası anlamına gelir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde kod 40404’tür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Instagram'da Birden Fazla Hesap Nasıl Kullanılır?

Alt tweet / alt  tweet – Bir alt tweet, belirli bir kişi hakkında yazılmış, ancak o kişiden doğrudan bahsedilmeyen bir tweet anlamına gelir. Genellikle başkaları için gizemlidir, ancak hakkında olduğu kişi ve onları iyi tanıyan insanlar için anlaşılır.

TBT veya Gerileme Perşembe — TBT, Twitter’da (Perşembe Gerileme anlamına gelir) ve insanların geçmiş yıllardan fotoğraflar ve diğer bilgileri paylaşarak geçmişi hatırlamak için kullandıkları diğer sosyal ağlarda popüler bir etikettir.

Zaman Çizelgesi – Bir Twitter zaman çizelgesi, en yenisi en üstte görünecek şekilde dinamik olarak güncellenen tweet’lerin bir listesidir. Her kullanıcının, Twitter ana sayfasında görünen, takip ettiği kişilerden gelen bir tweet zaman çizelgesi vardır. Orada görünen tweet listesine “ev zaman çizelgesi” denir. Bu Twitter zaman çizelgesi açıklayıcısında veya Twitter zaman çizelgesi araçlarıyla ilgili bu eğiticide daha fazla bilgi edinin .

En İyi Tweetler — En iyi tweetler, Twitter’ın gizli bir algoritmaya dayalı olarak her an en popüler olduğunu düşündüğü tweetlerdir. Twitter, bunları “birçok insanın retweetler, yanıtlar ve daha fazlasıyla etkileşimde bulunduğu ve paylaştığı mesajlar” olarak tanımlıyor. En iyi tweet’ler Twitter tanıtıcısı @toptweets altında görüntülenir.

Tos — Twitter Hizmet Şartları veya Hizmet Şartları, her kullanıcının Twitter’da bir hesap oluşturduğunda kabul etmesi gereken yasal bir belgedir. Sosyal mesajlaşma hizmetindeki kullanıcılar için hak ve sorumlulukları ana hatlarıyla belirtir.

Trend Olan Konu – Twitter’da trend olan konular, herhangi bir anda en popüler olarak kabul edilen, insanların tweet attığı konulardır. Twitter ana sayfanızın sağ tarafında görünürler. Resmi “trend konular” listesine ek olarak, Twitter’daki en popüler anahtar kelimeleri ve hashtag’leri izlemek için birçok üçüncü taraf aracı mevcuttur.

Tweep — Tweep en gerçek anlamıyla Twitter’da bir takipçi anlamına gelir. Aynı zamanda birbirini takip eden insan gruplarını ifade etmek için de kullanılır. Ve bazen tweep, Twitter’da yeni başlayanlara atıfta bulunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Twitter'da Retweet Nasıl geri alınır?

Tweet — Tweet (isim), Twitter’da 280 veya daha az karakterle yayınlanan ve ayrıca gönderi veya güncelleme olarak da adlandırılan bir mesajdır. Tweet (fiil), Twitter üzerinden bir tweet (AKA gönderisi, güncelleme, mesaj) göndermek anlamına gelir. 

Tweet Düğmesi – Tweet düğmeleri, herhangi bir web sitesine ekleyebileceğiniz, başkalarının düğmeyi tıklayıp o siteye bağlantı içeren bir tweet’i otomatik olarak göndermesine olanak tanıyan düğmelerdir.

Twitterati — Twitterati, Twitter’daki popüler kullanıcılar, genellikle büyük takipçi grupları olan ve iyi tanınan kişiler için kullanılan bir argodur.

İlgili: Twitter’da GIF resimler Nasıl Kaydedilir?

Twitter kullanıcısı — Twitter kullanıcısı, Twitter kullanan kişidir.

Twitosphere — Twitosphere (bazen “Twittosphere” veya hatta “Twittersphere” olarak da yazılır) tweet atan tüm insanlardır.

Twitterverse – Twitterverse, Twitter ve evrenin bir karışımıdır. Tüm kullanıcıları, tweet’leri ve kültürel gelenekleri dahil olmak üzere Twitter’ın tüm evrenini ifade eder.

Takibi bırak veya Takibi bırak – Twitter’da takibi bırakmak, başka birinin tweet’lerine abone olmayı veya onları takip etmeyi bırakmak anlamına gelir. Üzerine tıklayarak Sen un-takip insanların aşağıdaki takipçileri listenizi görmek için ana sayfanızda. Ardından, fareyi herhangi bir kullanıcı adının sağındaki Takip Et’in üzerine getirin ve Kamış Takibi Bırak düğmesini tıklayın.

Kullanıcı adı, Tutamaç — Twitter kullanıcı adı, Twitter tanıtıcısı ile aynı şeydir. Her kişinin Twitter’ı kullanmak için seçtiği addır ve 15’ten az karakter içermesi gerekir. Her Twitter kullanıcı adının, twitter.com’dan sonra eklenen kullanıcı adıyla benzersiz bir URL’si vardır. Örnek: http://twitter.com/username.

Doğrulanmış Hesap — Doğrulanmış, Twitter’ın sahibinin kimliğini onayladığı hesaplar için kullandığı, kullanıcının iddia ettiği kişi olduğu ifadesidir. Doğrulanmış hesaplar, profil sayfalarında mavi bir onay işaretiyle işaretlenir. Birçoğu ünlülere, politikacılara, medya kişiliklerine ve tanınmış işletmelere aittir.

WCW  — #WCE, Twitter’da ve diğer sosyal ağlarda insanların beğendikleri veya hayran oldukları kadınların fotoğraflarını paylaştığı bir mem anlamına gelen popüler bir etikettir .

coksosyal

Sosyal medya rehberi