Instagram Ebeveyn Denetimleri Nasıl Kurulur?

Oyla

Instagram’da hassas içeriği kısıtlayın ve çocuklarınızı daha güvende tutun.

Instagram, her yaştan insan için popüler ve eğlenceli bir uygulama olsa da, aynı zamanda herkesin dolandırıcılık, açık içerik, taciz, siber zorbalık ve kötüye kullanımla karşılaşabileceği bir yerdir. Bu nedenle, çocuklarınız hassas içeriklerle karşılaşmadan önce Instagram Ebeveyn Denetimlerini kurmanız önemlidir.

Instagram Hesabı Yaş Gereksinimleri

Birçok anne baba, gençlerinin şahsi Instagram hesabına erişip erişemeyeceğini merak ediyor. Instagram’a göre , gizlilik yasaları, herhangi birine, hatta bir ebeveyne bile, yetkili bir hesap sahibinin hesabına erişim sağlamalarını yasaklıyor. Yetkili hesap sahibi, en az 13 yaşında olan herhangi bir kullanıcıdır. Yani Çocuğunuz en az 13 yaşındaysa, onun hesabına izinsiz erişmeniz yasal değildir. Onları güvende tutmaya yardımcı olmak için ve hesaplarında bazı ekstra güvenlik ve gizlilik önlemi almak için çocuğunuzun onayı ile birlikte çalışmanız gerekir.

Bir Instagram kullanıcısı 13 yaşından küçük ise, hesabın bir ebeveyn veya yönetici tarafından yönetildiği profil açıklamasında açıkça belirtilmelidir. Çocuğunuz 13 yaşından küçükse ve hesabı bir ebeveyn ya da yönetici tarafından yönetilmiyorsa, hesabın reşit olmayan bir kullanıcıya ait olduğunu bildirerek Instagram’dan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram Ebeveyn Kontrollerinizi Artırın

Instagram, çocuk ve gençlerin hesabını denetlemelerine yardımcı olmak için yerleşik olarak ebeveynlere özel güvenlik özelliklerine sahip değildir. Ancak çocuğunuzun şüpheli veya taciz edici herhangi bir şeye maruz kalmalarını önlemek için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

  1. Çocuğunuzun profilini “özel” yani gizli olarak ayarlayın, böylece yalnızca takipçileri gönderilerini ve hikayelerini görebilir. Ayrıca gizli bir profili takip etmeye karar veren yeni kullanıcılar önce onaylanır sonra gönderileri görmeye başlarlar. Çocuğunuz gönderilerini bir konum veya hashtag ile etiketlenmiş olsa bile, takipçi olmayanlar tarafından görüntülenemez.
  2. Bilinmeyen takipçileri kaldırın yani mevcut durumda takip eden kişilerin takibini düşürebilirsiniz. Bu onları engellemez; sadece çocuğunuzun gönderilerini ve hikayelerini o kişilerin ana akışlarından kaldırır. Kaldırılan bir takipçi tekrar takip etmeye çalışırsa ve çocuğunuzun profili gizli olarak ayarlanmışsa reddedilebilir.
  3. Profilin biyografi açıklamasına kişisel bilgileri eklemekten kaçının. Gizli bir hesap, takipçi olmayanlara hala bir ad, profil resmi, biyografi açıklaması ve web sitesi gösterir. Bu nedenle, çocuğunuzun adresi, telefon numarası, sosyal ağ hesapları, okulu, konumu gibi kişisel bilgilerini bioyografi bölüümüne eklememeniz önemlidir.
  4. Gönderilerde görünmemeleri için istenmeyen yorumları filtreleyin. Çocuğunuzun yorum ayarlarından ( Profil > Menü > Ayarlar > Gizlilik > Yorumlar ), Rahatsız Edici Yorumları Gizle ayarını açabilir veya görmek istemediğiniz anahtar kelimeleri girmek için Manuel Filtre ayarını kullanabilirsiniz. Bu filtrelere yakalanan yorumlar, otomatik olarak kaldırılır.
  5. Belirli kişilerden gelen yorumları engelleyinGönderen Yorumları Engelle’yi seçebilir ve çocuğunuzun yorum ayarlarında bu listeye eklenecek kişileri belirleyebilirsiniz. Eklenen kişilere, gönderilerinize veya hikayelerinize yorum yapmasının engellendiği bildirilmez. Yorum bırakmaya çalıştıklarında da , bunu yalnızca onlar görebilir; çocuğunuz veya başka biri göremez.
  6. Belirlediğiniz bir veya daha fazla takipçi için hikayelerinizi gizleyebilirsiniz, böylece hikaye akışında veya çocuğunuzun profilinde hikaye durumlarında asla görünmezler. 
  7. Hikayeleri paylaşırken “Yakın Arkadaşlar” özelliğini kullanın. Çocuğunuz, hikayelerini daha gizli bir şekilde paylaşmak istedikleri kişilerin bir listesini oluşturmak için Instagram’ın Yakın Arkadaşlar özelliğini kullanabilir. Bu, çocuklarınızı yalnızca en alakalı kişilerle hikayeler paylaşmaya teşvik eder ve diğer Instagram kullanıcılarından hikayeleri gizlemeye benzer çözüm sunar.
  8. Belirli kullanıcılarla etkileşimi kısıtlayın. Bir kullanıcının profilinin sağ üstünde yer alan üç noktaya tıklayın ve Kısıtla‘yı seçin. Kısıtlı kullanıcının, çocuğunuzun gönderilerine yaptığı yorumları yalnızca çocuğunuz ve kısıtlı kullanıcı görebilir (yorum onaylanana kadar). Doğrudan mesajlar, okunmadan önce onaylanabilen veya reddedilebilen mesaj istekleri olarak da görünür.
  9. Instagram’da kullanıcıları engelleyin. Birinin çocuğunuzu takip etmeye çalışmasını ya da ona direkt mesaj göndermesini istemiyorsanız, o kullanıcıyı engellemek gereklidir. Çocuğunuz Instagram’da birini engellediğinde, profili tamamen gizlenir ve bu engellenen kullanıcı, aramaya çalışsalar dahi çocuğunuzun profiline erişemez.
  10. Çocuğunuz ile Instagram güvenliği ve dolandırıcılığı hakkında konuşun. Resmi ve yasal hesap etkinliğiyle karıştırılabilecek Instagram para dolandırıcılığı gibi örnekler vardır. Sizin ve çocuğunuzun platformdaki en güncel dolandırıcılıklardan haberdar olduğunuzdan emin olun ve şüpheli görünen hesapları instagrama bildirin. Bir hesabı şikayet etmek için , kullanıcı profilinin (ya da mesaj sohbetinin) sağ üst köşesindeki üç noktaya ve sonra da Şikayet Et‘e tıklayın ve gönderin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İnstagram'da paylaşılan fotoğraf nasıl silinir?

İlgili: Instagram’da Kısıtlama Modu nasıl kullanılır?

coksosyal

Sosyal medya rehberi