YouTube ve TikTok: İzleyiciler için Hangisi Daha İyi?

Oyla

YouTube ve TikTok, her ikisi de popüler ve birbirinden farklı formatı olan video platformlarıdır. En iyi deneyimi yaşamak için bir izleyici olarak hangisini kullanmalısınız?

En çok kullanılan bu video platformlarının ikisi de dikkatinizi çekmek için sürekli rekabet halindedir. Peki, sizi eğlendirerek ve yüksek kaliteli içerik getirerek en çok faydası olan hangisi?

YouTube ve TikTok’u farklı kategorilerde karşılaştıralım.

YouTube ve TikTok: İçerik Aralığı

TikTok ve YouTube’daki içeriği kaydırın ve farkları oldukça hızlı bir şekilde fark edeceksiniz. TikTok, ortalama bir dakika kadar kısa videolara hitap ederken, YouTube videoları saatlerce uzunluğunda olabilir.

TikTok, maksimum video uzunluğunu yaklaşık üç dakikaya çıkardı, ancak bu sefer platformdaki içerik oluşturucuların derinlemesine içerik parçaları sağlamasına izin vermiyor. Bunun yerine, daha fazla video arasında gezinmelerini sağlamak için insanları eğlendirmeye odaklanırlar.

İLGİLİ:TikTok Nasıl Kullanılır

YouTube içerik oluşturucuları, istedikleri türden içerik oluşturma konusunda daha fazla özgürlüğe sahiptir. Eğlendirmek için tasarlanmış videolar bulacaksınız, ancak eğitim içeriği ve hatta uzun metrajlı filmler de bulabilirsiniz.

İzleyiciler için, YouTube’un sağladığı daha geniş içerik yelpazesi, platformda daha iyi bir deneyime yol açar. Belirli bir zaman sınırı olan belirli bir içerik türüyle sınırlı değilsiniz; Farklı zaman uzunluklarında herhangi bir konuyu aramak için platformu kullanabilirsiniz.

YouTube, her iki platformda da sunulan içerik türü açısından açık ara kazanandır. TikTok yalnızca bir tür kitleye hitap eder ve YouTube’u daha iyi hale getirmek için yeterli değildir.

Kazanan: YouTube

YouTube ve TikTok: Kullanım Kolaylığı

YouTube 2005’ten beri var, bu nedenle şirketin TikTok’tan daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacağını düşünürdünüz, ancak durum böyle değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YouTube Canlı yayınlarında Otomatik Altyazılar Nasıl Etkinleştirilir?

Daha genç ve daha uyarlanabilir platform olan TikTok, görüntüleme deneyiminde daha kusursuz. Uygulamayı açtığınızda hemen videoları oynatmaya başladığında platform başlangıcından itibaren bir sıçrama yaptı. Ayrıca videoları ekranın tüm boyutunda yaptı.

Bu tasarım değişikliği onu diğer platformlardan ayırdı ve TV benzeri bir deneyim yaşattı. Videolar oynamaya devam ediyor ve tek yapmanız gereken farklı bir şey bulmak için kanalı kaydırmak.

Bunun da ötesinde, yorumlar ve paylaşım gibi diğer tüm özellikler videonun kendisinde görüntülenir. Ekranın sıkışık hissetmesi dışında, simgeler sizi videonun kendisiyle etkileşime geçmeye ve deneyimin bir parçası olmaya teşvik ediyor.

YouTube, TikTok’a kıyasla biraz modası geçmiş görünüyor. Görüntülemek için yine de belirli bir videoya dokunmanız gerekiyor ve videoyu tam ekran yapmak için tekrar dokunmanız gerekiyor. Farklı bir video oynatmak, tam ekrandan çıkmak ve ardından bir seçenekler listesinde arama yapmak anlamına gelir.

Daha genç TikTok, zamana karşı daha usta ve izleyiciler için YouTube’dan daha iyi bir kullanıcı deneyimi yarattı.

Kazanan: TikTok

YouTube ve TikTok: Reklamlar

TikTok reklamları, YouTube reklamları kadar platforma entegre değildir. Videolar çok kısa olduğu için TikTok videoların kendisinde reklam yayınlamaz.

YouTube, içerik oluşturucuların aynı videoya birden çok uzunlukta reklam yerleştirmesine olanak tanır. Bu, reklamların içeriği uygunsuz zamanlarda kesintiye uğratması nedeniyle korkunç bir kullanıcı deneyimine yol açar. Ayrıca, siz gezinirken ve içerik ararken reklamlar da vardır.

TikTok, henüz bu aşırı doygunluğa sahip değil. Reklamlar tarafından ele geçirilmeyecek kadar genç, bu nedenle içerik hala önde ve merkezde. Bu, reklamı yapılan içeriği görmediğiniz anlamına gelmez, çünkü birçok etkileyici, ürünleri tanıtmak için şirketlerle birlikte çalışmaktadır.

Ancak bunun anlamı, genel görüntüleme deneyiminin TikTok’ta daha iyi olduğudur. En sevdiğiniz içeriği izlemeye çalışırken reklamlara boğulduğunuzu hissetmiyorsunuz.

Kazanan: TikTok

YouTube ve TikTok: İçerik Kalitesi

İnsanların her platformda içeriği nasıl oluşturduğu, sonuçta her bir platformu nasıl görüntülediğinizi etkiler. TikTok, YouTube’a kıyasla nispeten genç bir şekilde eğriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Daha Fazla TikTok Takipçisi Elde Etmenin 10 Yolu

Kısa videoları ve kolay yükleme deneyimi ile TikTok, genç nesle hitap ediyor. Akıllı telefon kamerası olan kişiler hemen bir TikTok kanalı başlatabilir ve kalite, şu anda yayınlanan videoların çoğu kadar iyi olacaktır.

YouTube’un geniş bir içeriği var ve basit videolar yapan içerik oluşturucuları var, ancak çok sayıda pahalı kamera donanımı ve post prodüksiyon ekipmanı kullanan içerik oluşturucular da var.

Bir izleyici olarak, yüksek kaliteli içerik, akıllı telefona kaydedilen kısa bir videodan daha fazla izlenebilir olma eğilimindedir. İçeriğin kalitesi söz konusu olduğunda YouTube, TikTok’u eller aşağı yener.

Kazanan: YouTube

YouTube ve TikTok: İçeriği Yönetme

YouTube’un bir platform olarak daha fazla deneyime sahip olmasının yararı, özelliklerinin nasıl olgunlaştığıdır. Örneğin, geçmişte beğendiğiniz videolardan oluşan bir kitaplığın tamamını görebilirsiniz. Farklı konulara göre favori videolarınızı içeren birden fazla oynatma listesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca izlediğiniz videoların tüm geçmişine erişebilirsiniz veya daha sonra izlemek üzere bir oynatma listesine videolar ekleyebilirsiniz.

Ek olarak, farklı kanallara abone olma ve yeni içeriklerden haberdar olma özelliği, onu TikTok’tan daha iyi bir görüntüleme deneyimi haline getiriyor.

TikTok ile yine de favori videoları beğenip beğenebilirsiniz ancak bu videoları ileride bulabilecek bir organizasyon yapısı yok. Çok fazla video kaydedin ve sonunda doğru olanı bulmak için hepsini kaydıracaksınız.

Ayrıca farklı içerik oluşturuculara abone olamaz ve içeriklerinden haberdar olamazsınız, bu nedenle izlemek istediğiniz içeriği bulmak için her zaman manuel olarak tekrar giriş yapmanız gerekir.

İçerik tüketirken daha kişiselleştirilmiş bir deneyim istiyorsanız, YouTube daha iyi bir platformdur.

Kazanan: YouTube

YouTube Daha İyi Bir İzleme Deneyimidir

TikTok’un bir platform olarak ne kadar eğlenceli olduğu inkar edilemez, ancak YouTube’un çok daha fazla deneyimi var ve bunu gösteriyor. İstediğiniz uzunluktaki her tür içeriği bulmak için yüksek kaliteli videolardan oluşan geniş bir katalogda arama yapabilirsiniz. Videoları daha sonra izlemek üzere saklayabilir ve oynatma listeleriyle de düzenleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YouTube İzleme Geçmişinizi Nasıl Duraklatabilirsiniz?

Artık hangi platformun izleyiciler için daha iyi performans gösterdiğini bildiğinize göre, platformda ustalaşmak için kendinizi bir YouTube ninjası olmaya adayabilirsiniz.

coksosyal

Sosyal medya rehberi