TikTok Nasıl Kullanılır? Yeni Başlayanlar İçin 11 İpucu

Oyla

İster TikTok’ta yeni olun, ister nasıl kullanılacağını zaten biliyor olun, bu TikTok ipuçları uygulamadan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

TikTok şu anda dünyanın en popüler uygulamalarından biridir. Dans eden, dudaklarını senkronize eden, dublör gösterileri yapan ve komedi skeçlerini canlandıran insanların videolarıyla dolu. Birkaç video arasında gezindikten sonra durmak istemeyeceksiniz.

İster sıradan bir izleyici olun, ister videoları kendiniz yayınlamayı planlıyor olun, başlamak için TikTok’u nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Yeni başlayanlar için bu ipuçları, kısa sürede bir TikTok uzmanı olmanıza yardımcı olacaktır.

1. TikTok Hesabınızı Nasıl Gizli Yapabilirsiniz?

TikTok hesabınızı kurduktan sonra hesabınızı özel yapmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor. Yabancıların videolarınızı görüntülemesini istemiyorsanız, alt menü çubuğunun sağ tarafındaki profil simgesine gidin.

Profilinizden, ekranın sağ üst köşesindeki üç noktayı tıklayın. Bu ayarı açmak için Gizlilik’e gidin ve Özel Hesap düğmesini tıklayın. Hesabınızı gizli yaptığınızda diğer kullanıcılar sizin onayınız olmadan sizi takip edemez. Buradan ayrıca yorumlar, düetler, mesajlaşma ve daha fazlasıyla ilgili diğer gizlilik ayarlarını da düzenleyebilirsiniz.

Hesabınızı gizli yapsanız bile TikTok’un güvenliğiniz için hala bir risk olduğunu unutmayın .

En iyi video düzenleme uygulamalarından birini kullanarak telefonunuzda harika bir video oluşturdunuz ve bunu TikTok’a yüklemek istiyorsunuz. Neyse ki videonuzu yayınlamak için TikTok üzerinden kaydetmeniz gerekmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Instagram Ebeveyn Denetimleri Nasıl Kurulur?

TikTok’u açın ve ekranın altındaki artı işareti simgesine basın. Kayıt ekranına geldiğinizde, sağ alt köşedeki Yükle düğmesine tıklayın .

Bu sizi, yüklemek istediğiniz fotoğrafları veya videoları seçebileceğiniz telefonunuzun galerisine götürür. Birden fazla video yüklemek için kullanmak istediğiniz ilk videoya dokunun, önizleyin ve ardından  sol alt köşedeki Seç’e basın .

Kullanmak istediğiniz diğer tüm videolar veya fotoğraflar için bu adımı tekrarlamanız yeterlidir. Bundan sonra, sağ alt köşedeki İleri’ye basın; videonun uzunluğunu düzenlemeye, metin ve filtreler eklemeye devam edebilirsiniz.

3. Fotoğrafları Kullanarak Slayt Gösterisi Nasıl Oluşturulur

TikTok yalnızca galerinizden video yüklemenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bir slayt gösterisi oluşturmak için bir dizi fotoğraf yüklemenize de olanak tanır. Ekranın altındaki aynı artı işareti simgesini tıklayın . Videonuzun uzunluğuna ilişkin seçeneklerin yanı sıra Şablonlar yazan bir seçenek göreceksiniz . Bir şablon seçmek için kaydırın ve ardından Fotoğraf seç ‘e basın .

Bu, sizi bir slayt gösterisinde kullanmak üzere birden fazla fotoğraf seçebileceğiniz galerinize götürür. Amatör bir fotoğrafçıysanız, fotoğraflarınızı kullanmadan önce yeni başlayanlar için bu kullanımı kolay fotoğraf düzenleme programlarından birini kullanarak düzenlemek iyi bir fikirdir .

Slayt gösterisindeki fotoğrafların sırasının onları seçtiğiniz sıraya bağlı olduğunu unutmayın. Bitirdiğinizde , düzenleme aşamasına geçmek için ekranın sağ alt köşesindeki Tamam’ı tıklayın .

4. Kendi TikTok Videolarınızı Nasıl Silebilirsiniz?

Yanlışlıkla bir video yüklerseniz endişelenmeyin; yine de kaldırabilirsiniz. Profilinize gidin ve ardından silmek istediğiniz videoyu seçin. Bir menüyü getirmek için ekranın sağ tarafındaki üç noktayı tıklayın . Bu seçenekler arasında gezinin ve ardından Sil’i seçin .

5. TikTok Videolarından GIF Nasıl Yapılır?

Beğendiğiniz bir video bulduğunuzda, neden onu bir GIF’e çevirmiyorsunuz? İstediğiniz videoya tıklayın ve ardından ekranın sağ tarafındaki ok düğmesini seçin . Bir dizi paylaşım seçeneğinin yanı sıra GIF olarak paylaş yazan bir seçenek göreceksiniz .

Bu seçeneği belirlediğinizde TikTok, GIF’inizin uzunluğunu düzenlemek için sizi bir ekrana yönlendirir. Bitirdikten sonra bir GIF oluşturmak için Oluştur’u seçin . Daha sonra çeşitli sosyal medya platformlarında veya hatta bir kısa mesaj yoluyla paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  TikTok'ta Nasıl Ünlü Olunur? Yardımcı Olacak 8 İpucu

6. Video Kaydetmek İçin Bir Zamanlayıcı Nasıl Ayarlanır?

Video oluşturmak için kayıt düğmesini basılı tutmak bir güçlüktür. Sonuçta, video sırasında iki elinizi de kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle zamanlayıcı özelliğinin kullanılması kaydı çok daha kolay hale getirir.

Videonuzu yapmaya başlamak için ekranın altındaki artı işaretini seçin . Ancak, büyük kırmızı düğmeyi basılı tutmak yerine ekranın sağ tarafındaki Zamanlayıcı’yı tıklayın  . Bu, videonuzun durma süresini seçmenizi sağlar. Kaydırıcıyı bir zaman seçmek için kullandığınızda, TikTok kayda başlamadan önce üç saniyelik bir geri sayım gösterecektir.

7. TikTok Videoları Nasıl İndirilir?

Bir TikTok videosu indirmek ister misiniz? Ardından indirmek istediğiniz videoya gidin ve ekranın sağ tarafındaki ok simgesini seçin . Videoyu kaydet ‘i tıklayın , doğrudan telefonunuza indirilecektir. Ayrıca TikTok videolarını masaüstünüze indirebilirsiniz.

8. Başkasının TikTok’undan Bir Şarkı Nasıl Kullanılır

TikTok’ta şarkı bulmak için bu müzik tanıma uygulamalarından birini kullanmanıza gerek yok . Başka birinin videosunda kullanmak istediğiniz bir şarkıyla karşılaştığınızda videoyu seçin ve ekranın sağ alt köşesindeki vinil kayıt simgesine tıklayın.

TikTok, şarkının adını ve onu kullanan diğer kullanıcıların videolarını gösterecek. Videonuza dahil etmek için, Kaydı başlatmak için bu sesi kullan’ı seçin .

9. Dudak Senkronizasyonu TikTok Videosu Nasıl Oluşturulur?

TikTok, çok çeşitli dudak senkronizasyonu videoları ile ünlüdür. Kendinizinkini yapmayı denediyseniz, dudaklarınızı şarkının sözleriyle eşleştirmede sorun yaşamış olabilirsiniz. Durum buysa, dudak senkronizasyonlu videonuzu mükemmel hale getirmek için TikTok’un düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Videonuzu kaydettikten sonra , ekranın alt kısmındaki Sesler düğmesinden dudak senkronizasyonu yaptığınız şarkıyı ekleyin  . Ardından,  Sesler menüsünün sağ üst köşesindeki makas simgesini seçin. Ardından, şarkının başlayacağı saati ayarlamak için ekranın altındaki kaydırıcıyı sürükleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde onay işareti düğmesine dokunun  ve dudaklarınız şarkıyla mükemmel bir şekilde eşleşmelidir.

10. TikTok’ta Düet Nasıl yapılır?

TikTok ile nerede olurlarsa olsunlar diğer kullanıcılarla düet yapabilirsiniz. Uzun mesafe düetine başlamak için önce kullanmak istediğin videoyu bulmalısın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YouTube'da Otomatik Oynatma Nasıl Kapatılır?

Ayrı ayrı videolar kaydetme derdine düşmek yerine ekranın sağ tarafında bulunan ok butonuna tıklayarak paylaşım menüsünü açmanız yeterli. Buradan Düet’e tıklayın . Ardından, seçtiğiniz videonun yanında bir video kaydedebilirsiniz.

11. TikTok QR Kodunuzu Nasıl Bulunur?

TikTok’ta bir hesap oluşturduğunuzda, otomatik olarak profilinize bağlanan bir QR kodu alırsınız. Erişmek için profilinize gidin, profilinizin sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun  ve QR Kodu’nu seçin  .

Daha sonra QR kodunuzu görüntüleyebilir, indirebilir ve Instagram, Snapchat veya kısa mesaj yoluyla paylaşabilirsiniz. Başka birinin kodunu taramak için ekranın sağ üst köşesindeki Tara simgesine basın  ve QR koduna doğrultun.

Bu İpuçları ile TikTok’u Nasıl Kullanacağınızı Öğrenin

Yani, işte buradasın. Artık TikTok’u nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz!

TikTok’a alıştıktan sonra, uygulamada gezinme, video indirme veya kendi şaheserlerinizi yayınlama konusunda herhangi bir sorun yaşamamalısınız. Popülerliği göz önüne alındığında, TikTok burada kalacak gibi görünüyor. Bu TikTok ipuçları ve püf noktaları, uygulamada ustalaşmanıza yardımcı olacaktır.

coksosyal

Sosyal medya rehberi