Pinterest Panolarınızı Öne Çıkarmak için 10 İpucu

Oyla

Pinterest, fikirlerinizi paylaşmak ve başkalarına ilham vermek için harika bir platformdur. Ancak bu kadar çok kullanıcı varken kendinizi nasıl öne çıkarırsınız?

Pinterest, her ay sayısız konuda ilham arayan milyonlarca insan için bir çekim kaynağı. İlgi alanınız ya da sektörünüz ne olursa olsun, sıra dışı ve iyi bir Pinterest panosu oluşturmak, yeni kitleye ulaşmak ve takipçilerinizi artırmak için doğru yaklaşımdır.

Pinterest panonuzu izleyiciler için daha çekici hale getirmek için uygulayabileceğiniz en iyi ipuçlarından bazılarını listeliyoruz.

1. Panoları Düzgün Bir Şekilde Oluşturun

Bir pano oluşturduktan sonra, yalnızca ilgili içeriği kaydedebilmeniz için onu doğru bir şekilde kategorilere ayırın.

Aynı pin üzerinde benzer temalar için birden fazla panoya ihtiyacınız yok. Örneğin: bir pano amaca hizmet edebileceğinden fotoğrafçılık, yaz fotoğrafçılığı ve bahar fotoğrafçılığı gibi üç pano oluşturmanız gerekmez.

Pinterest’te oluşturduğunuz her pano, panonun konusunu yansıtan görsel olarak çekici bir kapak fotoğrafına sahip olmalıdır.

2. Panonuzu Optimize Edin

Bir pano oluşturduktan sonra gerekli teknik unsurlarla onu optimize etmeniz gerekiyor. Pano için amacını en iyi şekilde açıklayan bir ad seçin. 

Panonuzun çok sayıda kişiye ulaşmasını istiyorsanız pano açıklaması bölümüne anahtar kelimeler veya anahtar sözcükler ekleyin. Bu, Pinterest arama motorunun işini kolaylaştıracak ve içeriklerinizin daha hızlı bulunmasına yardımcı olacaktır.

Bir panoyu silmek, o panoyu takip eden tüm takipçileri de kaybedeceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, hedef kitlenizin artık görmesini istemediğiniz bir panonuz varsa silmek yerine arşivleyin. Unutmayın: Arşivlenmiş durumdaki bir panoya hiçbir içeriği sabitleyemezsiniz.

3. Yalnızca Yeni İçeriği Sabitleyin

Pinlerinizle daha fazla insanın ilgilenmesini istiyorsanız, yeni içerikleri sabitlemek oldukça iyi bir fikirdir. Her yeni görüntü veya video, hedef kitlenizin daha fazla dikkatini çekecek yeni bir bakış açısı sunar.

Aynı görseli açıklamasını değiştirerek kullanmak ya da bir fotoğrafı küçük düzenlemeler yaparak yeniden paylaşmak iyi bir fikir değildir. Ancak aynı URL’ye götüren farklı bir resim kullanabilirsiniz ve Pinterest, PIN’inizi yine de yeni içerik olarak değerlendirecektir.

4. Yinelenen Pinlerden Kaçının

Yinelenen pinleri paylaşmak muhtemelen profilinizin performansını kötü şekilde etkileyecektir. Bu nedenle profilinizde yinelenen içerik olmaması iyi bir fikirdir.

İLİŞKİLİ: TikTok’ta Nasıl Ünlü Olunur? Yardımcı Olacak 8 İpucu

5. Resimlerinize Vurgu Yapın

Fotoğraflar, Pinterest panolarının can damarıdır çünkü birinin göreceği ilk şey budur. Pinlerinizi daha fazla kişinin görmesini istiyorsanız, görsel olarak çekici içerikler oluşturmaya odaklanmalısınız. Ayrıca pin görseli iletmek istediğiniz mesajı net bir şekilde açıklamalıdır.

Ayrıca her pininize kendi kimliğini verebilirsiniz, bu da izleyicilerinizin sıkılmasını önlemeye yardımcı olur.

6. Anahtar Kelimeler ve Hashtag’lerle Pinlerinizi Güçlendirin

Hashtag’ler ve konu ile ilgili anahtar kelimeler eklemek, diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi daha fazla bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Etkileşimi artırmanın akıllıca bir yolu, pinlerinize trend olan hashtag’ler eklemektir. Ardından, bu hashtag ile arama yaptığınızda pininizi görme şansına sahip olacaksınız. Her pin açıklamasına iki ya da üç hashtag eklemek yeterlidir.

PIN’inizi tanımlayan anahtar kelimeler de ekleyebilirsiniz. Örneğin bir elbisenin resmini pinlediğinizde, gece elbisesi, parti kıyafeti vb. gibi anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

7. Pin Açıklamanızı Ustalıkla Yazın

Pininizin açıklaması, doğru kitleyi çekmede önemli bir role sahiptir. Bir açıklama eklerken, özet bir şekilde yazın – ancak mümkün olduğunca konu odaklı fazla bilgi eklediğinizden emin olun. Hızlı ve kolay bir bilgiler vermeyi hedefleyin.

Pinterest, pin başlığına en fazla 100 karakter, açıklamasına ise en fazla 500 karakter eklemenize izin verir. Buna karşın takipçileriniz yayınlarında ilk 60 karakteri görecektir. Bu nedenle, en önemli bilgileri başlangıçta eklemeniz daha akıllıca olacaktır.

8. Pinterest’te Aktif olun

Başkalarından ne kadar içerik paylaşmanız gerektiğine dair kesin bir kural yoktur. Ancak başlangıç için, üçü diğer kullanıcılardan olmak üzere günde en az beş resim sabitlemek iyi olabilir.

Mümkünse her gün Pinterest’te aktif olmaya çalışın ve Pinlerinizi de gün içine yayın. Böylelikle daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

9. Kendi Ürettiğiniz İçeriğe Odaklanın

Pinterestte hergün sayısız pin paylaşılır. Herkesin paylaştığı aynı şeyleri yayınlamak sizin için olumsuz bir durumdur. 

Sürekli olarak taze ve yeni içerik oluşturursanız, platformda ilgili ve güncel kalırsınız. Ayrıca, uzun vadede panolarınız daha fazla dikkat çekecek ve aylık benzersiz görüntülemeleriniz de artacaktır.

10. Daima Önce En Alakalı Panoya Sabitleyin

Birisi sağlıklı kahvaltı adlı bir panoyu ziyaret ettiğinde, kahvaltı fikirleri için öneriler içeren pinler görmeyi bekler; akşam yemeği öğelerini değil. Resimleri panoya sabitlerken, önce onları alakalı panoya sabitlediğinizden emin olun.


Pinterest Takipçilerinize Olağanüstü Bir Şey Sunun

Pinterest, çalışmanızı paylaşmak ve benzer düşünen insanlardan oluşan bir topluluk bulmak için harika bir platformdur. Her biri öne çıkmanıza ve yeni takipçiler edinmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir çok özellikler bulacaksınız.

Bu ipuçlarını okuduktan sonra, pinlerinizi nasıl daha ilgi çekici ve benzersiz hale getireceğiniz konusunda iyi bir fikriniz olmalı. Öyleyse neden başlayıp biraz eğlenmiyorsunuz?

coksosyal

Sosyal medya rehberi