Twitter Klavye Kısayolları nasıl kullanılır?

Oyla

Twitter’ı daha hızlı ve pratik bir şekilde kullanmanızı sağlayacak klavye kısayollarıyla ilgili bilgilendirici bir rehber hazırladık. Twitter’ı fareyle gezinmek yerine klavye kısayollarını kullanarak her şeyi daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Birçok kişi bu klavye kısayollarının varlığından haberdar değil, ancak web uygulamalarının da klavye kısayolları olabileceğini bilmek önemlidir. Bu durum, Facebook ve Twitter gibi platformlar için de geçerlidir. Twitter’ın klavye kısayollarını öğrenmek zor değil ve bunları hızlı bir şekilde öğrenmenin bir yolu vardır. Sadece “?” tuşuna basmanız yeterli ve bir açılır pencere göreceksiniz.

Web tabanlı klavye kısayollarına aşina iseniz, bunların çoğunun sezgisel görüneceğini fark edeceksiniz. Ancak, yeniyseniz, tüm bu kodlar için hızlı bir klavuz mevcuttur. Endişelenmeyin, aslında oldukça basittir!

Tweetlerde Gezinme ve Etkileşim

İlk olarak, tweetler arasında gezinmeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Twitter’a giriş yaptıktan sonra klavyenizdeki “j” tuşuna basmanız yeterlidir. Ardından, en üstteki tweetin etrafında mavi bir kutu göreceksiniz.

Artık aşağı gitmek için “j” ve yukarı gitmek için “k” tuşlarını kullanarak zaman çizelgenizde gezinebilirsiniz. Mavi kutu hareket edecek ve tarayıcı otomatik olarak aşağı kayacaktır.

Çeşitli klavye kısayolları, vurgulanan tweetlerle etkileşimde bulunmanızı sağlar. Bir tweete yanıt vermek için “r” tuşuna, beğenmek için “l” tuşuna veya retweetlemek için “t” tuşuna basabilirsiniz. Kullanıcıları hızlıca sessize almak veya engellemek için sırasıyla “u” ve “b” tuşlarını kullanabilirsiniz.

Belirli bir tweet hakkında daha fazla ayrıntı görmek isterseniz, “Enter” tuşuna basın. Bu şekilde, tweetin kaç beğeni ve retweet aldığını görebilir, yanıtlara göz atabilirsiniz. İstediğiniz zaman “Escape” tuşuna basarak zaman çizelgenize geri dönebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Gönderdiğiniz tweetlere Kimin Cevap Verebileceğini ayarlayın

Eğer bir tweette ekli resimler varsa, bu resimleri genişletmek için “o” tuşuna basabilirsiniz. İlk görüntü açılacak ve sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak bir görüntüden diğerine geçebilirsiniz. Tekrar “Escape” tuşuna basarak zaman çizelgenize geri dönebilirsiniz.

Gezerken yeni tweetlerin olduğunu fark ederseniz, “.” tuşuna basmanız yeterlidir. Böylece, zaman çizelgenizin üst kısmındaki yeni tweetler açılır ve Twitter en üstteki tweet’i seçer.

Farenizi Kullanmadan Tweet Oluşturun

Bir şeyler aklınıza geldi mi? Dünyaya bir tweet atmak istiyorsunuz. Bunu farenizle uğraşmadan yapmak için “n” tuşuna basmanız yeterlidir. Bir oluşturma penceresi açılacaktır.

Tweetinizi yazın ve bitirdiğinizde göndermek için Control+Enter (macOS’ta Command+Enter) tuşlarına basın. İşte bu kadar!

Farklı Sayfalara Atlama

Zaman çizelgenizden bildirimlerinize veya sitenin diğer bölümlerine erişmek için fareye ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ama aslında değil! Özellikle bir sayfadan diğerine geçmek için bir dizi kısayol mevcuttur.

Bu kısayollar biraz farklı çalışır: Hızlıca “g” tuşuna basmanız ve ardından başka bir harfe basmanız gerekmektedir. Gmail’in klavye kısayollarına aşina iseniz, bunlar aynı şekilde çalışır.

Bildirimlerinizi görmek için “g” ve ardından “n” tuşlarına basabilirsiniz. Kendi profilinizi görmek için “g” ve ardından “p” tuşlarına basabilirsiniz. Başka birinin profilini görmek için ise “g” ve ardından “u” tuşlarına basabilirsiniz. Bu durumda, bir pencere açılacaktır.

Aramak istediğiniz kullanıcının adını yazmaya başlayın ve doğru olanı gördüğünüzde “Enter” tuşuna basın. Profil sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu kullanıcının tweetlerini inceledikten sonra, zaman çizelgenize geri dönmek için “g” ve ardından “h” tuşlarına basabilirsiniz.

Ve çoğunu öğrenmeniz gerekenler bunlar. Yine de, istediğiniz zaman klavye kısayollarının tam listesini görmek için “?” tuşuna basabilirsiniz. Unuttuğunuz bir klavye kısayolu olduğunda bunu kontrol edebilir ve neden Twitter’ı fareyle kullanmaktan vazgeçtiğinizi anlamak için kendinizi hayrete düşürebilirsiniz. Keyifli kullanımlar!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Twitter'da Bir Kullanıcının Tweetlerinde Nasıl Arama Yapılır?

İlginizi çekebilir: Twitter Dili ve Temel Terimlerin anlamı

coksosyal

Sosyal medya rehberi