YouTube’da Nasıl Para Kazanılır? 7 Para Kazanma yolu

Oyla

YouTube kanalınızdan nasıl para kazanılacağını öğrenmek ister misiniz? İşte YouTube videolarınızdan para kazanmaya başlamanın yolları.

Herkesin eğlenmek için kullandığı YouTube’a video yüklerken aldığınız keyfi, video içeriğinizden bir gelir elde ederek arttırabilirsiniz. Kanalınızda ciddi zaman geçiren ve ilgilenen biriyseniz, muhtemelen YouTube’dan nasıl para kazanılacağını da merak etmişsinizdir.

Gerçek olan şu ki, YouTube’da çok az sayıda insan zenginleşecek, bu nedenle gerçekçi beklentiler belirlemek önemlidir. Gelin YouTube’da nasıl para kazanılacağından kısaca bahsedelim.

1. YouTube İş Ortağı Programı aracılığıyla reklamcılık

İnternetteki bir çok ücretsiz hizmet gibi, YouTube da reklamlarla desteklenir (YouTube Premium satın almadığınız sürece). Çoğu videoyu izlemeden önce ya da sıklıkla uzun videoların ortasındayken kısa bir reklam izlemeniz gerekir. Bundan gelen paranın bir kısmı yayınlayan kanala giderken; gerisi YouTube’un kendisi için bir gelir kaynağı oluyor.

YouTube, kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı’na katılmaya uygun olup olmadığına ilişkin belli yönergelere sahiptir. Buna katılmak, para kazanma için gereklidir (yani, videolarınızda reklamlar gösterilir). 

Bu yazı yazıldığı tarihte YouTube’da para kazanabilmek için bir kanalın

önceki 12 ayda 4.000 izlenme saatine, ayrıca 1.000 aboneye sahip olması gerekiyor. 

Daha fazla ayrıntı için YouTube İş Ortağı Programı sayfasına bakabilirsiniz.

Bu, YouTube’da belli sayıda takipçi kitlesi oluşana kadar reklamlardan para kazanamayacağınız anlamına gelir. 

İlerlemenizi kontrol etmek için YouTube Studio sayfanızı ziyaret ederek soldaki Para Kazanma sekmesini tıklayın. Kanalınızın Youtube’un belirlediği gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını, karşılamıyorsa nerede yetersiz kaldığınızı buradan görebilir, ayrıca gereksinimleri tamamladığınızda e-posta almak istiyorsanız “Uygun olduğumda bana bildir”i tıklayın .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Instagram’ın çok bilinmeyen faydalı özellikleri

Gereksinimleri karşıladığınızda, yine bu sayfayı kullanarak kanalınızda para kazanmayı etkinleştirebilirsiniz. Ardından AdSense hesabınızı bağlayıp videolarınızda ne tür reklamlar görmek istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Artık reklam gösterim onayınız için hesabınızı incelemeye gönderebilirsiniz.

YouTube reklamlarından ne kadar para kazanabileceğinizi hesaplayabileceğiniz bir formül maalesef yok. Reklamın tamamını kaç kişinin izlediğine, gösterim sayısına ve daha birçok faktöre bağlı olarak değişir.

2. Ürün Yerleştirme

Ürün yerleştirme yöntemi, Televizyon programlarında ve filmlerde sıklıkla kullanılan eski bir reklamcılık tekniğidir; YouTube’da para kazanmak için de kullanılabilen bir yoldur. Esas olarak, belirli markaları tanıtmak için videnuzun bir kısmında marka ismini kullanmaktan ibarettir. Bir videonun, Sony TV’de PlayStation oynayan birinin görüntüsünü içermesi ürün yerleştirmeye örnek olarak verilebilir.

YouTube kanalınızda, ürettiğiniz video konularıyla alakalı bir şirketle ürün yerleştirme anlaşması yapabilirsiniz. Tabi bir markanın reklam vermeden önce iyi bir takipçi kitlenizin olup olmadığına bakacağını düşünürsek başlangıç dönemlerinde bunun kolay olmayacağını tahmin edebilirsiniz.

Reklamını yaptığınız ürün, videonuzun odak noktası olmak zorunda da değil, videonuzda bir markadan doğal bir şekilde bahsetmeniz ya da onu kullanmanız genellikle yeterli olur. 

İzleyiciler genellikle sevdikleri içerik oluşturucularla bir bağ kurarlar ve önerilerini önemserler. Bu nedenle ürün yerleştirme yöntemi iyi bir reklam taktiği olsa da ürünü seçerken bunu göz önünde tutmanız reklamın geri tepmemesi ve imajınız açısından faydalı olacaktır.

Şöyle ki, tanıtım için size ödeme yapıldığını açıkça belirtmezseniz ya da incelediğiniz ürünü gerçekten beğenmezseniz bu, izleyicilerinizin sizinle ilgili görüşlerini de olumsuz etkileyebilir. 

3. Sponsorlu Videolar

Sponsorlu videolar da, ürün yerleştirme yöntemine benzer, ancak bazı önemli farkları vardır. Ürün yerleştirmede, bir markadan videonuzun bir bölümünde bahsederken, sponsorlu bir video tamamen o marka veya ürüne odaklıdır.

Birçok YouTuber, videolarının başında veya sonuna kısa bir sponsor mesajı ekler. Bu, bir marka için de hızlı ve etkili bir reklam yöntemidir. Bazı durumlarda, izleyenlerin tanıtılan üründen indirimli faydalanması için indirim kodları ya da linkleri içerebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YouTube Videolarını İndirmek için 5 Chrome Uzantısı

Ürün yerleştirme yönteminde olduğu gibi sponsorlu videolarda da takipçilerinizin size güvenini sarsmayacak ürünler tanıtmalı, gerçekte hiç kullanmadığınız, güvenmediğiniz ya da beğenmediğiniz herhangi bir şeyin reklamını yapmaktan kaçınmalısınız.

4. Ortaklık Bağlantıları (Affiliate Link)

Birçok web sitesi para kazanmak için bu sistemleri kullandığından, muhtemelen bağlı kuruluş bağlantılarını daha önce duymuşsunuzdur. Ürün sayfasına yönlendirilen size özel oluşturulmuş URL bağlantısını paylaşırsınız ve birisi bu bağlantıyı takip ederek bir ürün satın aldığında, satışın küçük bir yüzdesini alırsınız.

Bu sistemin kullanımı oldukça kolaydır ve markalar ile sponsorluk anlaşmaları gerektirmez. Videonuzda herhangi bir ürün hakkında konuşurken açıklama kısmına ürünün satışının yapıldığı siteye yönlendiren bir link ekleyebilirsiniz. 

Ya da Audible gibi hizmetlerdeki gibi, birisi kayıt olduğunda biraz para kazanacağınız bir satış ortağı bağlantısı ekleyebilirsiniz.

Ortaklık bağlantıları iyi bir pasif gelir kaynağıdır. Diğer yöntemlerde olduğu gibi, bağlı kuruluş bağlantılarını eklediğinizde takipçilerinize açık bir şekilde açıklama yapmak iyi bir fikirdir.

5. Hayran Bağışları ve Kanal Abonelikleri

YouTube’da para kazanmanın alternatif bir yolu da hayran bağışlarıdır. Bu, takipçilerin favori kanallarını desteklemek için her ay biraz para bağışlamalarına imkan sunan Patreon veya Abone Star gibi bir hizmet kullanarak yapılır.

Bu yöntemi kullanan içerik oluşturucuların çoğu, hayranlarının desteği karşılığında çeşitli ödüller sunar. Adlarını videonun sonunda listeleyebilir, her ay görüntülü sohbet düzenleyebilir ya da videolara erken erişim imkanı sağlayabilir. Hayranlarla sevdikleri kanallar arasında bağlantı kurmanın harika bir yolu ve reklamlara bağlı olmayan istikrarlı bir gelir yolu sağlıyor.

YouTube artık Kanal Üyeliği özelliği aracılığıyla bunu kendi de sunmaya başladı . Kanalınız belirli gereksinimleri karşıladıktan sonra, Twitch aboneliklerinde olduğu gibi, bazı avantajlar karşılığında izleyicilerin YouTube aracılığıyla size aylık olarak sponsorluk yapması imkanını kullanabilirsiniz.

Ayrıca youtube kanalınızda canlı yayın yapıyorsanız Super Chat özelliğini de kullanabilirsiniz . Bu, izleyicilerin canlı yayınınız esnasında mesajlarını bir süreliğine vurgulama karşılığında para bağışlamalarına imkan tanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YouTube İzleme Geçmişinizi Nasıl Duraklatabilirsiniz?

Son olarak, PayPal veya benzer bir ödeme yönteminin bağlantısı da paylaşmanızın zararı olmaz. Para dilenmediğiniz sürece, işinizi seven ve takdir eden biri size birkaç dolar göndermek için bağlantıyı kullanabilir.

6. Ürün Satışı

Başka bir para kazanma yöntemi de hayranlarınıza satmak için ürünler yaratmaktır. Spreadshop gibi bazı siteler , tişörtler, duvar resimleri, kupalar ve daha fazlası için özel tasarımlar oluşturmanıza imkan tanır. Birçok içerik oluşturucu, videolarından popüler sözler veya şakalar içeren tasarımları oluşturup sunarlar.

7. Gelir arttırmak için diğer sosyal ağları ve hizmetleri de kullanın

YouTube’da takipçileriniz arttıysa ve biraz para kazanacak bir noktaya geldiyseniz, diğer platformlarda biraz zaman geçirmek size daha da fazla gelir akışı sağlayacaktır.

Örneğin, YouTube kanalınız yemek pişirme ipuçları ya da video oyunları içerikli videolarla biliniyorsa, izleyicilerinize doğrudan canlı yayın yapmak ve oradaki abonelikler aracılığıyla para kazanmak için Twitch’i de kullanabilirsiniz. YouTube kanalınıza trafik çekmek için Instagram gibi diğer popüler sosyal ağları da kullanabilir kısa videolar ekleyebilirsiniz.

Bir süre sonra belki de başka bir platformdaki geliriniz Youtube gelirinizi de geçebilir.

İLGİLİ: Daha Fazla TikTok Takipçisi Elde Etmenin 10 Yolu

Artık YouTube videolarından Nasıl Para Kazanacağınızı Biliyorsunuz

Çok sayıda para kazanma seçeneğiniz olsa da YouTube’dan para kazanmanın çok ta kolay olmadığını unutmayın. Reklamlar, sponsorluklar ve diğer gelir yöntemleri için gereken görüntüleme sayısına ulaşmak için bir süre kaliteli videolar üretmeniz gerekecek.

Yeni başlıyorsanız, harika videolar oluşturmaya ve kanalınızı insanların ilgiyle takip edeceği bir kanal haline getirmeye odaklanın. Bunu başardığınız zaman takipçileriniz ve izleyici sayınız da zaten artmaya başlayacaktır.

coksosyal

Sosyal medya rehberi