YouTube Canlı yayınlarında Otomatik Altyazılar Nasıl Etkinleştirilir?

Oyla

YouTube artık canlı yayınlarınıza otomatik altyazı eklemenize izin veriyor. Özelliği nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Tüm YouTuber’lar artık canlı yayınlarında otomatik altyazıları etkinleştirebilir. Bu özellik daha önce yalnızca 1000 aboneye kadar olan YouTube kanallarında kullanılabiliyordu, ancak şimdi herkes bunu kullanabilir.

YouTube’daki altyazılar, içeriğinizin izleyiciler için daha erişilebilir olmasını sağlar. Bu makalede, size YouTube’daki canlı akış otomatik altyazılarının özetini vereceğiz ve bunları nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğiz.

YouTube Canlı Akışları için Otomatik Altyazılar Nelerdir?

Bir video oluşturduğunuzda, görüntüleyenlerinizin takip edebilmesi için manuel olarak altyazı ekleyebilirsiniz. YouTube, özellikle işitme engelliler olmak üzere izleyicilerle etkileşim kurmanın harika bir yolu olduğu için bunu teşvik eder.

YouTube’daki otomatik altyazı özelliği, uzun biçimli videolar ve Kısa videolar için otomatik olarak altyazı oluşturur ve kısa süre önce YouTube tarafından duyurulduğu üzere , artık canlı yayınlar için de kullanılabilir. YouTube’un makine öğrenimi algoritması, konuşma tanıma teknolojisini kullanarak canlı videolarınız için otomatik olarak altyazı oluşturabilir.

Ancak, makine öğrenimi sınırlamaları, yanlış telaffuzlar, lehçeler, aksanlar, örtüşen konuşmalar ve arka plandaki sesler nedeniyle, altyazı hataları olağandır. YouTube canlı akışları için otomatik altyazıların en büyük eksikliği, yalnızca İngilizce olarak mevcut olmasıdır.

Her yeni canlı yayın için otomatik altyazılar etkinleştirilmelidir ve canlı yayın sona erdiğinde altyazılar videoda kalmaz. Talep üzerine yeni otomatik altyazılar oluşturulur ve canlı yayın sırasında görülen altyazılardan farklı olabilir.

YouTube Canlı Akışlarında Otomatik Altyazıları Etkinleştirme Gereksinimleri

YouTube canlı yayınlarınızda otomatik altyazı özelliğini kullanmak için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekir:

 • İlk olarak, canlı yayın yapabilmek için YouTube hesabınızı doğrulamanız gerekir . Bu, YouTube doğrulama rozeti almaktan farklıdır ve tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer.
 • Son 90 gün içinde herhangi bir canlı akış kısıtlamasından kurtulmuş olmanız gerekir .
 • Hesabınızın canlı akış için etkinleştirilmesi gerekir. Bu, yalnızca daha önce canlı yayın yapmadıysanız gereklidir ve YouTube bunu ilk kez canlı yayınlamaya çalıştığınızda otomatik olarak yapar. Sadece 24 saat beklemeniz gerekecek.
 • Kanal içeriğiniz İngilizce olmalıdır.
 • Canlı yayınınız, 15 ila 60 saniyelik bir gecikme olan “normal gecikmeye” ayarlanmalıdır.
 • YouTube’un konuşmayı tanıyabilmesi için videonun iyi bir ses kalitesine sahip olması ve örtüşen konuşma içermemesi gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YouTube İzleme Geçmişinizi Nasıl Duraklatabilirsiniz?

YouTube’da Canlı Akışlar için Otomatik Altyazılar Nasıl Etkinleştirilir

YouTube’daki canlı yayınlar için otomatik altyazıları nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Masaüstünüzde YouTube’a gidin , henüz yapmadıysanız hesabınızda oturum açın ve sağ üst köşedeki + ( Oluştur ) simgesine tıklayın .
 2. Canlı yayına geç’i seçin .
 3. Seç Akışı sol taraftaki menüden.
 4. AKIŞ AYARLARI sekmesi altında, Ek ayarlar bölümünü bulun . Aşağı kaydırın ve Altyazı geçiş düğmesini açın.
 5. Altyazı kaynağınız sorulduğunda, Otomatik altyazılar ‘ı seçin .
 6. Bir dil seç.

Bir sonraki canlı yayınınızda artık otomatik altyazılar olacak.

İLGİLİ: YouTube Videolarını IPhone telefonunuza Nasıl İndirirsiniz?

Otomatik altyazılar içeriğinizi düzgün bir şekilde aktarmıyorsa, görüntüleyenlerin kafasını karıştırmamak için bu özelliği kapatabilirsiniz. Basitçe geri kafa Akış > Akış ayarları > Ek ayarlar > Kapalı başlıkları ve kapatın.

YouTube Canlı Akışlarınız için Otomatik Altyazıları Etkinleştirin

Bir YouTube canlı yayını planlıyorsanız ve görüntüleyenlerin söylediklerinizi gerçek zamanlı olarak okuyabilmesini istiyorsanız, artık otomatik altyazıları açabilirsiniz. Bu, birçok izleyicinin daha iyi takip etmesini ve kitlenizin katılımını artırmasını sağlayacaktır.

coksosyal

Sosyal medya rehberi