Instagram’dan işitme engelli kullanıcılar için altyazı desteği

Oyla

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, yeni özelliklerini duyurmaya devam ediyor. Bu kez de işitme engelliler için instagram kullanımını kolaylaştıracak ‘otomatik altyazı’ desteğini 17 dili kapsayacak şekilde hayata geçirdi.

İnstagram, yaptığı duyuruyla ana sayfadaki videolara otomatik altyazı özelliği getirdiğini açıkladı. Altyazı desteği bir süredir sosyal medya platformunda yer alsa da içerik üreticilerinin manuel olarak videolarına eklemeleri gerekiyordu. Duyurulan güncelleme ile beraber bu gereksinim ortadan kalktı.

İnstagram yöneticisi Adam Mosseri, twitter’da paylaştığı mesajında otomatik altyazı özelliğinin işitme güçlüğü çeken kullanıcılara kolaylık sağlayacağını belirtti. Mosseri altyazıların isteğe bağlı olduğunu ve açılıp kapatılabileceğini de sözlerine ekledi.

Otomatik altyazıyı destekleyen diller arasında Türkçe de mevcut

İnstagram’ın otomatik altyazı desteği Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Fransızca, Arapça, Vietnamca, İtalyanca, Almanca, Rusça, Tayca, Tagalogca, Urduca, Malayca, Hintçe, Endonezyaca ve Japonca dahil olmak üzere 17 dilde kullanıma sunuldu ve yakında daha fazla dili destekleyeceğine vurgu yapıldı.

Altyazıların yapay zeka ile oluşturulduğunu, insanların özelliği kullandıkça altyazı kalitesinin iyileşeceği bilgisini paylaşan iInstagram, yeni özelliği şu ifadelerle duyurdu:

Akıştaki videolar için otomatik olarak oluşturulan altyazı özelliğini paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Altyazı ile Instagram, işitme güçlüğü çeken topluluklar için daha erişilebilir hale gelecektir. Altyazıları açmak veya kapatmak tamamen sizin tercihinize bağlı.

Otomatik altyazı özelliğini instagram uygulamasında Ayarlar > Hesap > Açıklamalı Altyazılar bölümünden aktif hale getirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili: instagram hesabını facebook’a bağlama

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Instagram Kullanıcılarına Müjde: Reels Videolarını İndirme Özelliği Sonunda Geldi!

coksosyal

Sosyal medya rehberi