Instagram’ın çok bilinmeyen faydalı özellikleri

Oyla

Günümüzün popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olarak kullanılan Instagram’ın fazla bilinmeyen şaşırtıcı ve işinize yarayacak birçok özelliğini olduğunu biliyor musunuz? İşte bu güzel ipuçlarını sizin için yazımızda derledik.

Hikayenizi sadece istediğiniz arkadaşlarınız görebilsin

Yakın arkadaşlar özelliği instagrama ekleneli çok zaman olsa da hala bilmeyen ve kullanmayan bir çok kullanıcı var. Bu özellik sayesinde bağlantı kurduğunuz takipçilerinize ayrı bir liste oluşturabiliyorsunuz. Böylece istediğiniz gönderi ve hikayelerinizi sadece Yakın Arkadaşlar listesine eklediğiniz kişilere görünecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Yani istediğiniz bir paylaşımı sizi takip eden herkes değil, sadece sizin seçtiğiniz, aileniz, yakın arkadaşlarınız ya da arkadaşlarınızın görmesini istiyorsanız önce bir yakın arkadaşlar listesi oluşturun. Paylaşım esnasında gönderiyi sadece yakın arkadaşlarım görsün seçeneği ile diğer takipçilerden gizleyebilirsiniz.

Yakın Arkadaşlar olarak işeretlenen hikaye paylaşımları, hikayeler kısmında yeşil çerçeveli şekilde görünür. Yani paylaşım yaptığınızda hikayenizi gören arkadaşınız sizin “yakın arkadaşlar” listesinde da kayıtlı olduğunu anlayacaktır.

Takibi bırakmadan kişiyi sessize alın

Takip ettiğiniz arkadaşınız sizi bunaltacak sayıda hikaye ve gönderi paylaşıyor olabilir. Ya da marka hesapları başta olmak üzere takip ettiğiniz birçok hesap bunu yapabilir. Peki o kişiyi takip etmeyi bırakmadan hikayelerini ve gönderilerini görmeyeceğiniz bir özellik var desek! O zaman hemen o arkadaşı sessize alın.

Sessize aldığınız hesaplar için karşı tarafa bildirim gitmez, Bu demek oluyor ki onun sessize aldığınızı yalnız siz bilirsiniz.

Sessize alma nasıl yapılır?

Instagram’da hesapları sessize alma işlemi üç farklı şekilde yapılır. Birincisi hikayeyi sessize almak, ikincisi gönderileri sessize almak diğer seçenek ise hem gönderi hem de hikayeleri sessize almak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İnstagram'da bir yorum nasıl silinir?

Instagram’da bir hesabın hikayelerini sessize almak isterseniz hikayeler alanında kişinin hikayesine basılı tutarak Sessize Al demeniz yeterli. Açılan menüden Hikayeyi Sessize Al veya Hikayeyi ve Gönderileri Sessize Al seçeneklerinden size uygun olanı seçin. Sessize aldığınız hesapların hikayeleri, hikayeler ekranının en sonunda görüntülenir.

İlgili: Instagram’da Kısıtlama Modu nasıl kullanılır?

İnstagramda geçirilen sürenin kısıtlaması

İnstagram’da geçirilen süreyi kontrol etmek için zaman kısıtlaması özelliğini kullanabilirsiniz. Yapacağınız ayarlar ile instagram sizi belli bir süreyi geçtikten sonra uyaracaktır. Üstelik günlere göre instagramda geçirdiğiniz zamanı da Ayarlar / Hareketlerin paneli altından görüp takip edebilirsiniz.

Tek seferde birçok farklı hikaye paylaşın

Hikayede paylaşmak istediğiniz birden çok fotoğraf ya da video varsa hepsini tek tek paylaşmakla vakit kaybetmeyin. Instagram’ın çoklu hikaye paylaşımı özelliği sayesinde seçtiğiniz fotoğrafları tek seferde ancak farklı hikayeler olarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Toplu hikaye paylaşmak için hikaye oluşturma ekranını açıp galeriden paylaşmak istediğiniz fotoğrafları seçmeniz yeterli. Birden fazla seçim yapmak için fotoğraflara  basılı tutmanız yeterli. Fotoğrafları seçtikten sonra “ileri” butonuna basarak hikaye paylaşımına devam edebilirsiniz.

Instagram’da takip ettiğiniz hesapları tarihe göre sıralayın

Genellikle takip edilen hesaplar etkileşime göre listelenmektedir. Böyle olunca bir çok kişi en son hangi hesaplarla arkadaş olduğunu ve bağlantı kurduğunu bulmak istiyor. Takipçiler ve Takip edilenler kısmında yer alan basit bir filtre sayesinde takipçilerinizi “En Yeni”, “En Eski” seçeneğiyle sıralayabilirsiniz. Böylece “En yeni” seçimi ile en son hangi hesapları takip ettiğinizi kolayca görebilirsiniz.

Harita üzerinde konuma göre eklenen hikayeler

Hikayelerde eklediğiniz konumlara göre harita üzerinde hikayelerinizi gösteren sayfa yine çok fazla kişinin bilmediği bir başka Instagram özelliği. Gezginler ve farklı konumlardan hikaye paylaşımını sevenler için instagram son derece etkileyici bir harita sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Instagram Ebeveyn Denetimleri Nasıl Kurulur?

Instagram konum haritasına Ayarlar > Arşiv > Hikayeler Arşivi yolu ile ulaşabilirsiniz. Ardından üst kısımda harita butonuna tıklayarak hikayelerinize özgü oluşturulmuş konum haritasını görebilirsiniz.

Ayrıca yine aynı sayfada hikaye takvimi de yer alıyor. Hikaye takviminde de yılın hangi günlerinde hangi hikayeleri paylaştığınızı takvim üzerinden listeleme imkanı sunuyor.

İşletme profili için sık sorulan sorular alanı

Instagram’da işletme profilleri için sık sorulan sorular bölümü oluşturmak mümkün.

Ayarlar > İşletme veya İçerik Üreticisi > SSS (sıkça sorulan sorular) yolunu izleyerek bunu kolayca yapabilir ve markanızın güvenilirliğini arttırabilirsiniz.

Yakın zamanda silinen gönderilerinize ulaşın

Paylaşımlarınızdan birini sildiniz ve sildiğinize pişman oldunuz. Sorun değil! Silindikten bu yana 30 günü geçmediyse sildiğiniz gönderilere ulaşabilir, hatta isterseniz tekrar geri getirebilirsiniz. Son bir ay içinde sildiğiniz gönderi, hikaye ve Reels videolarınız instagram’ın “Yakınlarda Silinenler” menüsünde saklanıyor. Yani yıllardır bilgisayarlardan tanıdığımız çöp kutusu veya geri dönüşüm kutusu diye düşünebilirsiniz.

Silinen fotoğraf ve videolarınız hiç bir işlem yapmadığınızda 30 gün geçtikten sonra artık tamamen silinecek ve geri getirilemeyecektir.

Yakınlarda silinenler özelliği nasıl kullanılır?

Sildiğiniz gönderileri görüntülemek için,

  • Profilinizi açın.
  • Ayarlar bölümüne tıklayarak Hesap menüsüne girin.
  • Açılan ekranda Yakınlarda Silinenler yazısına tıklayın.
  • Bu sayfadan yakın zamanda silinmiş gönderileriniz varsa görebilirsiniz.

coksosyal

Sosyal medya rehberi