Instagram’da paylaşım yapmak İçin En İyi Zaman Nedir?

Oyla

Sosyal medyaya herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Ancak Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman için bazı trendler var…

Instagram, profesyonel başarınızı desteklemek veya boş zamanınızı geçirmek için kullanabileceğiniz harika bir platformdur. Ancak, erişiminizi ve katılımınızı artırmak istiyorsanız, Instagram’da gönderi paylaşmak için en iyi zaman nedir?

Instagram’ı ister iş ister oyun için kullanıyor olun, takipçilerinize görünürlüğünüzü artırmak için paylaşım yapmanız gereken günün veya haftanın belirli günleri vardır.

Instagram’da Gönderilecek En İyi Zamanlar

Instagram’da paylaşım yapmak için günün en iyi zamanı birkaç faktöre bağlıdır. İlk olarak, Instagram algoritmasında daha yeni gönderileri tanıtma eğilimindedir, bu nedenle içeriğinizi takipçilerinizin çoğu zaten çevrimiçi olduğunda yayınlamak en iyisidir.

Ancak takipçilerinizin ne zaman aktif olduğu, saat dilimleri, gün içinde çalışıp çalışmadıkları ve sektörleri gibi şeylere bağlıdır. Neyse ki, kullanıcı katılımı için takip edebileceğiniz bazı genel eğilimler de var.

Günün en iyi zamanıyla ilgili veriler değişir. Hafta içi sabahları (07:00-09:00) en iyi zamanlardan biridir. Bunun nedeni, insanların genellikle sabahları işe gitmeden önce sosyal medya hesaplarını kontrol etmeleridir.

HubSpot’tan bir  Instagram etkileşim raporu, Instagram’da paylaşım yapmak  için günün en iyi saatinin yerel saatle 12:00 olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, birçok insanın hafta içi vakit geçirmek için öğle tatilinde Instagram’ı kontrol etmesidir.

Bu, insanlar daha geç uyanma eğiliminde olduklarından hafta sonları da işe yarar.

Instagram’da Paylaşmak İçin En İyi Gün

Instagram takipçilerinizle etkileşim kurmak için haftanın hangi gününün en iyi olduğunu belirleyecek bazı faktörler var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Instagram'da Birden Fazla Hesap Nasıl Kullanılır?

Birden fazla kaynağa göre, Çarşamba günleri Instagram etkinliği için paketi yönetiyor. Bunun nedeni muhtemelen haftanın ortası olması ve haftanın geri kalan günlerinin “kambur gün” olarak bilinen gün kadar yoğun olmamasıdır.

Pazar, Instagram’da paylaşım yapmak için haftanın en kötü günü gibi görünüyor ve Cumartesi geride kalıyor. Hafta sonları içerik yayınlamaya karar verirseniz, bunu aklınızda bulundurun ve günün ilerleyen saatlerinde yayınlamaya çalışın. Hafta sonu sabahları, insanlar uyumaya veya ayak işlerini yapmaya meyillidir. Sosyal medyalarını sabahın geç saatlerinde veya öğleden sonra erken saatlerde kontrol etme olasılıkları daha yüksektir.

Ayrıca , manuel olarak yapmak zorunda kalmamak için sosyal medya gönderilerinizi uygulamalarla planlayabilirsiniz . Bu ayrıca gönderileri önceden planlamayı ve yüklemeleriniz için daha tutarlı bir program tutmayı kolaylaştırır.

Instagram’da Yoğun Zamanlar

Sosyal medya pazarlama platformu Later‘e göre , çoğu Instagram kullanıcısının çevrimiçi olduğu belirli zamanlar vardır. Ortalama bir takipçinin çevrimiçi olma ve Instagram’ı kontrol etme olasılığının en yüksek olduğu zamanları belirlemek için dünya çapındaki 12 milyon Instagram kullanıcısını analiz etti.

Later’a göre, bunlar küresel olarak Instagram’da en yoğun zamanlar:

  • Pazartesi: 06:00, 10:00 ve 22:00
  • Salı: 02:00, 04:00 ve 9:00
  • Çarşamba: 07:00, 08:00 ve 11:00
  • Perşembe: 9am, 12pm ve 7pm
  • Cuma: 05:00, 13:00 ve 15:00
  • Cumartesi: 11:00, 19:00 ve 20:00
  • Pazar: 07:00, 08:00 ve 16:00

Bu bilgiler faydalı olsa da, takipçilerinizin veri analizi ve niş takipçilerinizin Instagram’da en aktif olduğu zamanlar hakkında eleştirel düşünme, Instagram’da ne zaman paylaşım yapmanız gerektiğini belirleyen faktörler olacaktır. Bu bilgiler yalnızca takipçilerinizi korumanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda daha geniş bir kitle kazanmanıza da kesinlikle yardımcı olacaktır.

Ayrıca Combin  veya benzeri sosyal medya pazarlama araçları ile Instagram takipçi sayınızı büyütebilirsiniz .

İLGİLİ: İnstagram’da Fark Edilmenize Yardımcı Olacak 10 İpucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İnstagram'da Kimlerin Aktif Olduğunu Görün

Göndermek için En İyi Zaman Hedef Kitlenize Bağlıdır

Göndermek için en iyi zaman, bir içerik nişinizin olup olmadığına da bağlıdır. Örneğin, bir anne-blog yazarıysanız, hafta içi ve gündüz paylaşım yapmak ideal olacaktır.

Kurumsal dünyaya hitap eden bir işletme yürütüyorsanız, hafta içi 17:00’den sonra takipçilerinize hitap eden içerikler yayınlamak için iyi bir zaman olabilir.

Instagram’da Yayın Gönderirken Tutarlılık Anahtardır

Katılımın “ne zaman”ı önemlidir, ancak tutarlılık hala en önemli faktördür! Instagram’da ne kadar düzenli paylaşım yaparsanız, insanların mevcut gönderilerinizi görme ve gelecekteki içeriğinizi dört gözle bekleme olasılığı o kadar artar. Her şey tutarlı bir şekilde yayınlamakla ilgili, ancak aşırıya kaçmamakla ilgili.

Ayrıca takipçilerinizin ilgileneceği içerikler yayınladığınızdan emin olun. Örneğin, iş odaklı bir kitleyi hedefliyorsanız, kişisel Instagram hesabınıza özçekimlerinizi ve aile resimlerinizi yayınlamak daha iyidir.

Kalitenin de önemli olduğunu unutmayın. İnsanlar aynı özçekimi tekrar tekrar görmekten bıkacak. Instagram’da, tutarlı zamanlarda kaliteli, değişken içerik yayınlamak daha iyidir.

Ayrıca, herhangi bir sosyal medya platformunda takipçi sayınızı artırmaya çalışırken hedef kitlenizi daima aklınızda tutmak en iyisidir.

Instagram Takipçileriniz Hakkında Nasıl Bilgi Edinilir?

Peki ya takipçileriniz sizin saat diliminizde değilse? Mevcut kitlenizin kim olduğundan emin değil misiniz?

Bir Instagram Business veya Creator hesabınız varsa, takipçilerinizin ortalama saat dilimini ve demografisini daraltmak için Instagram Insights’ınıza bir göz atmanızı öneririz.

İşletme hesabınızda Instagram Insights’ınıza erişmek için:

  1. Instagram uygulamasında profilinize gidin.
  2. Analizler düğmesini seçin  .

Bu bölümün altında, geçmiş gönderilerinizin geçmiş performansını görebileceksiniz.

Takipçilerinizle ilgili bilgi almak için Toplam Takipçi seçeneğine tıklayın  . Bu veriler şehirleri, ülkeleri, yaş aralıklarını ve cinsiyeti içerir.

En Aktif Zamanlar altında  , takipçileriniz için en popüler zamanları görmek için günler arasında geçiş yapabileceksiniz.

Bu verileri, takipçilerinizin çoğunun içinde bulunduğu saat dilimini belirlemek ve çevrimiçi oldukları zamanlarda gönderi paylaşmaya çalışmak için kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Instagram Hikayenize Bağlantılar Nasıl Eklenir?

Instagram için Kaliteli İçerik ve Tutarlı Katılım

Instagram hesabınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, hedef kitlenize duyarlı olmalı, tutarlı bir şekilde paylaşımda bulunmalı, fotoğraflarınızla birlikte düşünceli veya eğlenceli başlıklar kullanmalı ve nişinizdeki takipçiler en aktif olduğunda paylaşımda bulunmaya çalışmalısınız.

Bu, haftanın en iyi belirli bir günü için herhangi bir sözde hack’i yenecek, çünkü aşağıdakileri çekmek tek bedene uyan bir yaklaşım değil.

coksosyal

Sosyal medya rehberi