Sosyal Medyanın Zararları

Oyla

Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya uygulamaları günümüzde yaygın olarak kullanılan sosyal medya uygulamaları arasındadır. Genel anlamda sosyal medyanın zararları bilinmese de olan şeylerdir. Bu nedenle sosyal medya kullanımını her zaman dikkatli ve kontrollü bir şekilde yapmak gerekir. Sosyal medya uygulamalarının bazı zararları şöyle anlatılabilir:

  1. Asosyalliğe Neden Olma
  2. İş Hayatındaki Performansı Etkileme
  3. Bağımlılık Yapma
  4. Zamanı Kullanımı Olumsuz Etkileme

Bu bakımdan her sosyal medya kullanıcısının sosyal medyanın zararları hakkında bilinçli olması gerekir.

Asosyalliğe Neden Olma

Sosyal medya zararları arasında sayılabilecek pek çok etki vardır. Sosyal ilişkilere zarar vermesi ve asosyalliğe neden olması bunlardan bir tanesidir.

Günümüzde sosyal medya platformları çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle insanlar arkadaşlarına, sevdiklerine gerekli zamanı ayıramayabilmektedir. Bu nedenle yavaş yavaş sosyal medya platformları sebebiyle arkadaşlardan uzaklaşma, asosyalleşme gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Asosyal hale gelmek, arkadaşlarla ve sevilen kişilerle yüz yüze görüşmemek bir süre sonra aradaki bağları da olumsuz şekilde etkilemektedir. Çünkü sosyal medya üzerinden konuşma ile yüz yüze görüşme aynı değildir. Bu bakımdan sosyal medya zararları içerisinde bulunan konulardan bir tanesi bu olmaktadır.

İş Hayatındaki Performansı Etkileme

Her ne kadar insanlar sosyal medyanın zararı yok gibi düşünse de aslında sayılabilecek pek çok durum yer almaktadır. İş hayatını olumsuz etkilemesi de bunlardan bir tanesidir. Birçok kişi çalışırken sosyal medya platformlarına girmeye, paylaşımları takip etmeye çalışmaktadır.

Özellikle sosyal medya platformlarına bağımlı olan kişiler, çalışırken bile paylaşımları takip etmeye çalışabilmektedir. Bu durum doğal olarak çalışma zamanına yeterli vakit ayıramamaya, tam olarak odaklanamamaya yol açmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  TikTok Nasıl Kullanılır? Yeni Başlayanlar İçin 11 İpucu

Bu bakımdan sosyal medyanın zararları arasında iş hayatının performansını olumsuz etkileme de bulunmaktadır.

Bağımlılık Yapma

Birçok kişi sosyal medya platformlarının bağımlılık yaptığını düşünmez ve bu konuyu pek fazla önemsemez. Ancak sosyal medya zararları arasında bağımlılık yapması da bulunmaktadır. Zira birçok kişi küçük bir boşluk olduğu zaman sosyal medya ağlarına giriş yapmakta, nelerin olduğunu incelemektedir.

Ayrıca sabah kalktığında ve akşam yatmadan önce sosyal medyayı kontrol eden, iş esnasında bu ağlara giriş yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu bir bağımlılık oluşturmakta, kişilerin sık sık platformlara girmesine yol açmaktadır.

Bu nedenle insanlar farklı işlere gerektiği gibi zaman ayıramamakta böylece gerek işleri gerekse sosyal hayatı olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Sosyal Medyanın Zararları
Sosyal Medyanın Zararları

Zamanı Kullanımı Olumsuz Etkileme

Sosyal medya zararları arasında sayılabilecek birçok şey vardır. Zamanın hatalı kullanımı da bunlardan bir tanesidir. Her ne kadar çoğu kişi sadece 5 ya da 10 dakikalığına platforma gireceğini söylese de bu genellikle çok daha uzun süre olmaktadır. Zira içerisinde kişilerin ilgisini çekebilecek pek çok video vardır.

Çoğu zaman insanlar sosyal medyaya girerken saate bakmamakta, onu unutmaktadır. Bu nedenle planlı olarak bir yere gidilmesi gerekiyorsa geç kalma ya da acele etme gibi durumlara neden olabilmektedir.  Örnek olarak işe geç kalmalar ya da çok çabuk hazırlanarak, acele şekilde çıkma gibi durumlar gözlemlenebilmektedir.

Ayrıca gece yatmadan önce sosyal medyaya bakma yine çok uzun saatleri harcamaya neden olabilmektedir. Çünkü çoğunlukla kişilerin uykusunu kaçırmakta, güzel bir uyku çekmeye engel olmaktadır. Bu durum sabah uyanma saatini de olumsuz etkilemektedir. Örnek olarak işe gidilecekse geç uyuyup erken uyanmak uykuyu alamamaya sebep olabilmektedir. Bu da güne daha yorgun başlamaya, enerji eksiklerine ve odaklanamamaya gibi sorunlara yol açabilmektedir.