Sosyal Medyanın Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Oyla

Sosyal medyanın olumlu yönleri ve olumsuz pek çok noktası bulunmaktadır. Bunları bilmek her sosyal medya kullanıcısı için önemlidir. Özellikle olumsuz yönlerini bilerek kullanımı buna göre ayarlamak, aşırıya kaçmamak gereklidir. Genel olarak şu gibi olumsuz yönleri sayılabilir:

  1. Bağımlılığa neden olması
  2. Zamanı olumsuz etkilemesi
  3. Asosyalliğe yol açması

Sosyal medyanın olumsuz yönleri de yer almaktadır. Genel anlamda bu ağlar, karşı taraftaki kişi nerede olursa olsun iletişim kurmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin fikirlerini geliştirmelerini de sağlamaktadır. Ayrıca kişilerin kendisi ile aynı zevklere sahip insanları bulmasını da kolay hale getirmektedir.

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri Neler?

Her ne kadar ilk olarak sosyal medyanın olumsuz yönleri yok gibi dursa da aslında vardır. Bunların bilincinde olmak, bu tür ağları daha bilinçli şekilde kullanmak, olumsuz yönlerden uzak kalabilmek için önemlidir. Asosyalliğe neden olması bunlardan bir tanesidir.

Sosyal medya ağları günümüzde yaygın olarak kullanıldığı için bazı insanlar bu tür ağlarda zaman geçirmekten, arkadaşları ile zaman geçirmeye fırsat bulamayabilmektedir. Bunun yanı sıra buluşma yaşansa bile bazı kişiler konuşmadan sosyal medya ile ilgilenebilmektedir. Bu gibi durumlarda sosyal medya kişilerin aslında birbirinden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bu durum insanların arasındaki ilişkileri de olumsuz şekilde etkilemektedir.

Bunun yanı sıra sosyal medyanın olumsuz yönleri arasında bağımlılık yapma da vardır. Her ne kadar insanlar farkında olmasa da sosyal medya bağımlısı pek çok kişi vardır. Birçok kişi sabah ilk kalktığında buraya bakmakta, yatmadan önce de kontrol etmektedir. Bunun yanı sıra çalışırken de sosyal medyayı inceleyen pek çok kişi yer almaktadır.

Sosyal medya bağımlısı olmak kişilerin günlük yaşamı iyi bir şekilde planlayamamasına ya da işe odaklanamamaya kadar neden olabilmektedir. Ayrıca gece yatarken sosyal medyaya girmek uykunun kaçmasına neden olabilmektedir. Sabah erken kalkma gibi bir durum gerekiyorsa bu durum enerji sorunlarına yol açabilmektedir. Bu durum gün içerisinde yaşanabilecek pek çok soruna yol açabilmektedir. İşe odaklanamamak bunlara verilebilecek örneklerden sadece bir tanesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sosyal Medyanın Zararları
Sosyal Medyanın Olumlu Ve Olumsuz Yönleri
Sosyal Medyanın Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Sosyal Medyanın Olumlu Yönleri Neler?

Sosyal medyanın olumlu yönleri de tıpkı olumsuz yönleri gibi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi iletişim kurmaktır. Eğer bir kişinin telefon numarasını bilmiyorsanız, onunla iletişime geçmenin yollarından bir tanesi sosyal medya platformları üzerinden mesaj atmaktır.

Sosyal medya ağları bilindiği gibi kullanıcıların birbirine mesaj atmasına olanak tanımaktadır. Böylece dünyanın neresinde olursa olsun, kişilerle konuşmak mümkün hale gelmektedir. Örnek olarak bir arkadaşınızın numarasını bilmiyorsanız veya kaybetmişseniz sosyal medyadan ona mesaj atabilir, konuşmaya hemen kolay bir şekilde başlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sosyal medyanın olumlu yönleri arasında aynı ilgi alanına sahip kişileri bulmak da vardır. Sosyal medya üzerinde çok sayıda sayfa ve grup vardır. Örnek olarak bir diziyi çok seviyorsanız, ilgili dizinin gruplarını ya da sayfalarını takip edebilirsiniz. Bu tür hesapları ilgili diziyi sevenler takip ettiği için ortak ilgi alanına sahip olduğunuz insanları daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Bunun yanı  sıra sosyal medyanın farklı olumlu yönleri de bulunmaktadır. Ancak buna karşılık olumsuz yönlerinin de hesaba katılması gerekir. Sosyal medyayı sık sık yoğun şekilde kullanmak bir süre sonra bağımlısı olmaya neden olabilmektedir. Sosyal medya bağımlılığı da beraberinde çok sayıda olumsuz duruma sebep açabilmektedir.

Bu bakımdan sosyal medyanın olumlu yönleri olsa da her zaman dikkatli ve bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gerekir.