İnstagram’da son görülme nasıl kapatılır?

Oyla

Sosyal medyanın en popüler platformlarından biri olan Instagram, kullanıcılarına birçok gizlilik seçeneği sunuyor. Bu yazıda, Instagram’da ‘Hareket Durumu’ ayarlarınızı nasıl açıp kapatabileceğinizi anlatıyoruz. Hareket durumu, takipçilerinize ve mesajlaştığınız kişilere ne zaman aktif olduğunuzu gösterir. Peki bu özelliği nasıl kontrol altına alabilirsiniz? İşte adım adım rehberimiz.

Bilgisayarda Hareket Durumu Nasıl Kapatılır?

 1. Instagram’ı açın ve sol alt köşedeki ‘Diğer’ menüsüne tıklayın.
 2. ‘Ayarlar’ seçeneğine gidin.
 3. ‘Başkalarının Seninle Etkileşimleri’ bölümünü bulun ve ‘Hareket Durumunu Göster’ seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Android ve İphone’da son görülmeyi açma ve kapatma nasıl yapılır?

 1. Profilinize gitmek için profil simgesine veya sağ alttaki profil resminize tıklayın.
 2. Sağ üstteki more options simgesine ve sonra Ayarlar ve gizlilik‘e dokunun.
 3. Ardından Mesajlar ve hikaye yanıtları‘na tıklayın.
 4. Hareket durumunuzu açmak veya kapatmak için Hareket Durumunu Göster‘in yanındaki açma ya da kapatma düğmesine dokunun.

Hareket durumunuz açıksa Instagram Direct’te profil resminizin yanında yeşil bir nokta veya zaman damgası görünerek en son ne zaman aktif olduğunuzu gösterir. Ayrıca bir sohbette o sırada aktif olduğunuzu paylaşıp paylaşmamayı da seçebilirsiniz.

Hareket durumunuzu kapattığınızda, sizi takip eden veya mesajlaştığınız hesapların Instagram’da aktif, yakınlarda aktif veya o anda sizinle aynı sohbette aktif olduğunu göremeyeceğinizi unutmayın. Ayrıca kapalı ise bir başkasının Hareket durumunu da göremezsiniz.

Hareket Durumunuz Açıksa

 • Eğer hareket durumunuz açıksa, Instagram Direct’te profil resminizin yanında bir simge veya zaman damgası görünerek, sizin en son ne zaman aktif olduğunuzu gösterir.
 • Ayrıca, bir sohbette o anda aktif olup olmadığınızı da seçebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İnstagram çıkartmaları nedir? Nasıl kullanılır?

Hareket Durumunuz Kapalıysa

 • Hareket durumunuzu kapattığınızda, takip ettiğiniz kişiler veya mesajlaştığınız hesaplar, sizin Instagram’da ne zaman aktif olduğunuzu veya sohbette aktif olup olmadığınızı göremezler.
 • Aynı şekilde, siz de başkalarının hareket durumunu göremezsiniz.

Gizliliğinizi Kontrol Altında Tutun

Instagram’da hareket durumunuzu yönetmek, gizliliğinizi korumanın önemli bir parçasıdır. Bu ayarı istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Böylece, sosyal medyada ne zaman ve nasıl göründüğünüzü siz kontrol edebilirsiniz.

Ekstra İpucu: Kimlerin Aktif Olduğunu Görün

Eğer hareket durumunuz açıksa ve başkalarının hareket durumunu görmek istiyorsanız, direkt mesajlar bölümündeki profil resimlerinin yanındaki simgeleri kontrol edebilirsiniz. Bu, Instagram’da kimlerin aktif olduğunu görmenizi sağlayacaktır.

coksosyal

Sosyal medya rehberi