Youtube Sosyal Medya Mıdır?

Oyla

YoutTube sosyal medya mıdır? Bu soruya herkes ilk olarak böyle olmadığını ve bir video izleme platformu olduğunu söyleyebilmektedir. Ancak günümüzde YouTube bir sosyal medya olarak sayılmaktadır. Çünkü kullanıcılara video paylaşımına izin vermektedir. Kullanıcılar ücretsiz bir kanal oluşturarak, video paylaşımlarını kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmektedir.

YouTube ilk olarak Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim adlı 3 eski PayPal çalışanı tarafından 2005 senesine kurulmuştur. Platformun doğması 2005 senesinin Şubat ayında YouTube.com alan adının satın alınması, faaliyete geçmesi ile başlar.  Ancak 9 Ekim 2006 tarihine gelindiğinde 1.65 milyar Amerikan doları karşılığında Google tarafından satı nalınmıştır.

Aynı sene içerisinde HTML kod YouTube’da geliştirilmiş, böylece kullanıcılara bazı kolaylıklar sağlanmıştır. Örnek olarak yüklenen videolara gerçekleştirilen yorumların silinmesi özelliği getirilmiştir.   YouTube platformu geçmişinde önemli bazı noktalar bu şekildedir.

YouTube Kids ve Game

Her ne kadar pek çok kişi ilk olarak platformun sadece yetişkinleri ve işletmeleri hedeflediğini düşünsede aslında 2015 senesinin, Şubat ayında YouTube Kids, yani çocuklar için özel bir uygulama geliştirilmiş; bu Google Play ve App Store üzerinden yayınlanmıştır.

2015 senesinde yapılan güncelleme bununla sınırlı değildir. Platform aynı zamanda oyun severleri de düşünmektedir. YouTube Gaming de bu kapsamda olan bir özelliktir.

YouTube’un Özellikleri Nasıl?

Peki YouTube özellikleri genel anlamda nasıl? İlk çıktığı günden bu yana platformda pek çok gelişme yaşanmıştır. Platformda video formatı FLV olup, dosya bilgisayara indirildiği zaman bu formatta inmektedir. Bu bakımdan Adobe Flash eklentisi de kurulu olmalıdır. Zaman içerisinde video kalitesi 4K seviyelerine kadar gitmiştir.

Bunun dışında AVİ ve MPEG gibi formatlara sahip olan videolarda 1GB düzeyine kadar yükleme imkanı da yer almaktadır. Bunun dışında şu gibi özellikleri de yer almaktadır:

  1. İzleyiciler videolarına beğeni ya da beğenmeme bırakabilmektedir.
  2. İzleyiciler olumlu ya da olumsuz olarak görüş bırakabilmektedir.
  3. İzleyiciler kanallara abone olarak paylaşımlarını ana ekranda görebilmektedir. Aynı şekilde abonelikten çıkmak da mümkündür.
  4. Kanal oluşturularak video paylaşımına olanak tanımaktadır.
  5. Kanal sahibi dilerse yorumları devre dışı bırakabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Tiktok Takipçi Sayısı Görme

 YouTube özellikleri incelendiği zaman bugün en yüksek 8K boyutunda video desteği sunulduğu görülmektedir. Ayrıca 60 FPS desteğine kadar da video paylaşım imkanı vermektedir. İlK dönemler 320 x 240 piksel video yüklemelerine olanak tanınırken 2008 senesinde 720 piksel çözünürlüğü de desteklenmeye başlanmıştır.

2010 senesine gelindiğinde ise bu 1920 x 1080’e ulaşmıştır. Bundan sonra ilerleyen dönemlerde önce 4 ve ardından da 8K çözünürlük sunar hale gelmişltir. Ayrıca diğer video çeşitleri arasında 360 video ve 3 boyutlu video da yer almaktadır.

Youtube Sosyal Medya Mıdır?
Youtube Sosyal Medya Mıdır?

YouTube özellikleri arasında canlı yayınlar da vardır. Bunlar ile kişiler platform üzerinden canlı yayına geçebilmektedir.

YouTube Tarafından Sunulan Servisler Neler?

YouTube platformu tarafından sunulan Kids ve Gaming servisleri dışında farklı servisler de yer almaktadır. Music de bunlardan bir tanesidir. Spotify benzeri olan bu uygulama ile kullanıcılar müzik hizmetlerinden yararlanırken, aynı zamanda müzik dinleyebilmektedir. Bunun yanı sıra premium abonelik de yer almaktadır. Bu kapsamda arka planda video oynatmak, reklamsız şekilde video izleyebilmek gibi seçenekler de bulunmaktadır.

Ayrıca YouTube shorts da bulunmaktadır. Bu kısa video çekerek paylaşmaya olanak tanımakta olup, dikey boyutta 60 saniyeye kadar videolar hazırlanabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra YouTube tarafından sunulan farklı özelliklerde yer almaktadır. Tüm bunlar bakımından platform günümüzde oldukça yaygın bir şekilde  kullanım görmektedir.