TikTok Kapanacak Mı?

Oyla

TikTok kapanacak mı pek çok kişi tarafından sorulan bir konudur. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, yani KVKK’nın Veri Güvenliği Açığı iddiaları üzerine resmi inceleme başlatmasıyla birçok kişi de merak ederek bakmaya başlamıştır. TikTok’un kapatılacağı ile ilgilibir açıklama yer almamaktadır.

Her ne kadar pek çok kişi bilmese veya farkında olmasa da TikTok uygulamasını Veri Güvenliği Açığı ve Uygunsuz Davranışlar gibi sebeplerden dolayı yasaklayan çok sayıda ülke vardır. Bilindiği gibi kurul daha önce veri ilhalleri sebebiyle Facebook’a 3 milyon 250 bin lira idari para cezası uygulamıştır.

TikTok’u Yasaklayan Ülkeler Neler?

Peki TikTok yasaklı ülkeler hangileri? Bu kapsamda yer alan pek çok ülke vardır. Örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nın TikTOk’u hükümet tarafından verilen mobil cihazlarda yasakladığı, bir siber güvenlik tehdidi olarak nitelendirdiği görülmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Yetkilileri tarafından yapılan soruşturma sonrasında başlangıçta askerlere bu uygulamayı kullanmaması önerilmiştir. Ardından da uygulama yasaklanmıştır. Bunun dışında farklı ülkeler de vardır.

Hindistan

Hindistan TikTok yasaklı ülkeler arasında yer alan ülkelerden bir tanesidir. İlk önce ülkede 2020 yılında yasaklanmış, 2021 yılına gelindiğinde ise kalıcı hale getirilmiştir. Yasak kararı Himalayalar’da Çin ordusu ile yapılan çatışma sonucunda, 20 Hint askerinin hayatını kaybetmesi ardından verilmiştir. Hindistan olay sonrasında Hindistan’ın da içinde olduğu 50 üzeri uygulamayı yasaklamıştır.

ABD

2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri ile Şirket arasındaki ipler gerilmiş, böylece TikTok indirmesinin yasaklanması için Trump yönetimi zamanında adımlar atılmıştır. Ancak mahkemeden yasak kararı dönmüştür. Buna karşılık Biden yönetiminde de gerilimin devam etmesi ardından Beyaz Saray tüm hükümet kurumlarına 1 ay içinde uygulamanın, tüm hükümet bağlantılı telefonlardan silinmesi için talimat vermiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Daha Fazla TikTok Takipçisi Elde Etmenin 10 Yolu

Kanada

Amerika Birleşik Devletleri ardından Kanada da tüm hükümet bağlantılı cihazlarda TikTok platformunu yasaklamıştır. Buna gerekçe olarak ise platformun kabul edilemez seviyede güvenlik riski ve mahremiyet oluşturması gösterilmiştir.

TikTok Kapanacak Mı?
TikTok Kapanacak Mı?

Tayvan

TikTok yasaklı ülkeler arasında Tayvan da yer almaktadır. Tayvan’da da TikTok, hükümet bağlantılı olan telefonlarda yasaklanmıştır. Bunun yanı sıra Pekin ile tansiyonların artması sebebiyle, ülke çapında bir kullanım yasağı getirilmesi de düşünülmektedir.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği de TikTok yasaklı ülkeler arasında yer alan ülkeler arasındadır. Avrupa Parlamentosu Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi’nin her çalışanına uygulamayı kullanmayı yasaklamıştır. Söz konusu yasağa gerekçe olarak da Siber Güvenlik Tehditleri, kurumları siber saldırılardan koruma gösterilmiştir.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık da TikTok yasaklı ülkeler arasında bulunmaktadır. Buradada tüm hükümet bağlantılı olan cihazlarda platformun kullanılması yasaklanmıştır. Hükümet yetkilileri ihtiyatlı bir karar olduğunu, hassas hükümet bilgilerinin öncelikli olduğunu belirtmiştir.

Endonezya

Endonezya da TikTok yasaklı ülkeler içerisinde yer almaktadır. 2018 senesinde uygunsuz içerik, kutsallara hakaret gibi sebepler ile uygulama yasaklanmıştır. Ancak uygulamanın sansurü kabul etmesi sonrasında bir hafta içinde kaldırılmıştır.

Almanya

Almanya da TikTok’un yasaklı olduğu ülkeler arasında bulunmaktadır. Federal Hükümetin resmi cep telefonları içerisinde platformun kullanılmasına dair prensipte bir yasak kararı yer almamaktadır. Bununla birlikte aplikasyon devlet görevlilerine verilen cihazlar yüklü bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra sonradan indirilmesi de engellenmiş durumdadır.

Avusturya

Avusturya’da tüm kamu çalışanlarının resmi cep telefonlarında bu uygulamayı bulundurması ve kullanması yasak olmaktadır.

Fransa

Fransa sadece TikTok değil aynı zamanda Twitter, Instagram gibi sosyal medya ağlarını; film ve dizi portalı Netflix’i ve bazı oyunları resmi hizmete tahsis edilen mobil cihazlarda engellemiştir. Buna gerekçe olarak yetersiz güvenlik, veri korumaya dair endişeler gösterilmiştir. Tüm bunların yanı sıra yasaklı farklı ülkelerde yine yer almaktadır.