Arkadaşlıktan çıkarmadan Facebook’ta Birini nasıl Kısıtlarsınız?

Oyla

Gönderilerinizi Facebook’ta arkadaş olduğunuz herkesle paylaşmak istemiyor musunuz? Facebook, insanları kısıtlamanıza ve onları arkadaşlıktan çıkarmadan özel gönderilerinizi görmelerini engellemenize imkan verir. Süper! peki nasıl yapılır?

Facebook’ta Kısıtlamak Ne Demek?

Facebook’ta bir arkadaşınızı kısıtladığınızda, artık özel gönderilerinizi okuyamaz. Facebook, kısıtladığınız kişileri bilgilendirmez ve onları arkadaş listenizden çıkarmaz. Kısıtlı profil, “sadece arkadaşlarım görsün” şeklinde ayarladığınız gönderilere erişemez.

Facebook’taki herkes gibi, kısıtlı listenizdeki kişiler de herkese açık gönderilerinizi okuyabilir, onları etiketlediğiniz fotoğrafları ve videoları görebilir. Bu iki durumda çalışmaz. Siz kısıtlı listenizdeki kişilerin özel gönderilerini görmeye devam edeceksiniz.

Facebook Kısıtlı Listenize Arkadaş Ekleyin

Facebook’ta bir arkadaşınızı kısıtlamak için Mac, Windows gibi masaüstü tarayıcınızda Facebook web sitesini ziyaret edin ve oturum açın.

Ardından, sağ üst köşedeki aşağı bakan oka tıklayın ve “Ayarlar ve Gizlilik”e gidin.

Seçenekler listesinden “Ayarlar”ı seçin.

Sol menüden “Engelleme” bölümünü tıklayın.

Kısıtlı Liste” seçeneğinin yanındaki “Listeyi Düzenle” linkini tıklayın ve açılan menüden “Arkadaşlar”ı seçin.

Tüm arkadaşlarınızın profil fotoğraflarından oluşan bir sayfa göreceksiniz. Kısıtlamak istediğiniz arkadaşlarınızı seçin ve “Bitir” düğmesine basın.

Birini kısıtlı listenizden çıkarmak için de aynı “Listeyi Düzenle” seçeneğine tekrar tıklayın ve arkadaş ayrıcalıklarını geri vermek istediğiniz profillerin işaretini kaldırın. Değişikliklerinizi kaydedin. İşte bu kadar.

İLGİLİ: Facebook’ta Arkadaş Listesi Nasıl Gizlenir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Facebook'ta bir profil veya sayfayı nasıl takip ederim?

coksosyal

Sosyal medya rehberi